01 Նոյեմբերի 2024 - 17:07
Հայաստանի տարածքում գտնվող 600 գերեզմանատներից, որտեղ թաղված են արևմտյան ադրբեջանցիներ, միայն երկուսը չեն ավերվել հայերի կողմից՝ Ամասիայի շրջանի Գարանամազ և Կալինինոյի շրջանի Ջուջաքենդ գյուղում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին խորհրդարանի լիագումար նիստում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է՝ Միլլի Մեջլիսի Արևմտյան Ադրբեջանի հարցով նախաձեռնող խմբի ղեկավար Ազիզ Ալեքբերլին։
Նրա խոսքով, ներկայումս ուսումնասիրվում է՝ Վեդիի շրջանի Շիրլի գյուղի, Զանգիբասարի շրջանի Սարվանլար և Ռանչբար գյուղերի գերեզմանատների հետ կապված իրավիճակը, որոնք ծածկվել են հողով, որպեսզի թաքցնեն դրանց գոյության փաստը։
«Հայաստանում մեր 450-ից ավելի գերեզմանատները հիմնովին ջնջվել են աշխարհի երեսից, իսկ 150-ից ավերակներ են մնացել։ Բասարկեչարի շրջանի չորս գյուղերի՝ Սարըյագուբի, Դաշքենդի, Յուխարը Շորջայի և Ջանահմեդի գերեզմանոցների տարածքում տանկերի համար ամրություններ են կառուցվել։ Ավելին, Յուխարը Շորջա և Ջանահմեդ գյուղերում ամրություններ են կառուցվել 2024 թվականի սկզբին։ Նույն վիճակն է նաև Բասարկեչարաի Զոդ և Ինեկդաղ գյուղերում։ Այս բոլոր փաստերի վերաբերյալ անհրաժեշտ է նյութեր պատրաստել և ներկայացնել համաշխարհային հանրությանը։ Այդ վանդալիզմի մեջ Հայաստանի հետ մեկտեղ մեղավոր են նաև այն պետությունները, որոնք աջակցում են նրան և ադրբեջանաֆոբ քաղաքականություն են վարում»,- ասել է Ալեքբերլին։

• Алекберли: Из 600 азербайджанских кладбищ в Армении уцелели только два
Из 600 кладбищ на территории Армении, где похоронены западные азербайджанцы, только два не были разрушены армянами: в селе Гаранамаз Амасийского района и в селе Джюджакенд Калининского района.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил руководитель Инициативной группы по Западному Азербайджану Милли Меджлиса Азиз Алекберли во время выступления на пленарном заседании парламента.
По его словам, в настоящее время изучается ситуация с кладбищами в селе Ширли Ведийского района, селах Сарванлар и Ренджбер Зангибасарского района, которые были засыпаны землей, чтобы скрыть факт их наличия.
«Более 450 наших кладбищ в Армении полностью стерты с лица земли, от 150 остались руины. На территории кладбищ в четырех селах Басаркечарского района — Сарыягуб, Дашкенд, Юхары Шорджа и Джанахмед — возведены фортификационные сооружения для танков. Причем фортификации в селах Юхары Шорджа и Джанахмед были построены в начале 2024 года. Такая же ситуация в селах Зод и Инекдагы Басаркечара. По всем этим фактам необходимо подготовить материалы и представить их мировой общественности. В этом вандализме наряду с Арменией виновны и государства, поддерживающие ее и проводящие азербайджанофобскую политику», — сказал Алекберли.