• Բայրամովը և Դաութին քննարկել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացը
Հոկտեմբերի 31-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և անդրծովյան տարածքների հարցերով պետնախարար Սթիվեն Դաութիի միջև։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնեն են ԱԳՆ-ից, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են՝ երկու երկրների միջև համագործակցության օրակարգը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ներկա իրավիճակը:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Ադրբեջանի և Միացյալ Թագավորության համագործակցությունից, մասնավորապես էներգետիկայի, կրթության, ներդրումների ոլորտներում և նշել, որ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, փոխայցելությունները, միջկառավարական համագործակցության հանձնաժողովների աշխատանքի վերսկսումը կնպաստեն. նոր ոլորտներում կապերի զարգացմանը։
Ջեյհուն Բայրամովն իր զրուցակցին մանրամասն տեղեկացրել է՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման Ադրբեջանի տեսլականի, այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող գործնական քայլերի, ինչպես նաև Հայաստանի հետ խաղաղ գործընթացի առաջընթացի մասին։
Նա ասել է, որ ադրբեջանական կողմի նախաձեռնած խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում լուրջ առաջընթաց է գրանցվել, աշխատանքներ են տարվում փաստաթղթի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ, սակայն Հայաստանի Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանին տարածքային պահանջները հիմնական խոչընդոտ են հանդիսանում։

• Байрамов и Даути обсудили мирный процесс между Азербайджаном и Арменией
31 октября состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и государственным министром Соединенного Королевства по вопросам Европы, Северной Америки и заморских территорий Стивеном Даути.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе телефонного разговора была обсуждена повестка сотрудничества между двумя странами, а также текущая региональная ситуация и .
Стороны выразили удовлетворение сотрудничеством Азербайджана и Соединенного Королевства, в частности в областях энергетики, образования, инвестиций, отметили, что активизация политического диалога, взаимные визиты, возобновление работы межправительственных комиссий по сотрудничеству будут способствовать развитию связей в новых областях.
Джейхун Байрамов подробно проинформировал собеседника о видении Азербайджана касательно установления устойчивого мира в регионе, практических шагах, предпринимаемых в этом направлении, а также о ходе мирного процесса с Арменией.
Он сообщил, что в переговорах по мирному договору, инициированному азербайджанской стороной, достигнут серьезный прогресс, ведется работа по согласованию проекта документа, но территориальные претензии к Азербайджану в Конституции Армении являются основным препятствием.
В ходе беседы были обсуждены различные направления сотрудничества между двумя странами в области альтернативной энергии, работы по производству солнечной энергии, проводимой SOCAR и BP, а также вопросы подготовки к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). Во время телефонного разговора состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.