• Բաքվում կլիմայական միգրացիայի խնդրի վերաբերյալ քննարկում կանցկացվի
Նոյեմբերի 18-ին Բաքվում «Մարդկանց տեղահանումը կլիմայի փոփոխության համատեքստում» թեմայով բարձր մակարդակի քննարկում կանցկացվի, որը կազմակերպվել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Միգրացիոն պետական ծառայության միջազգային համագործակցության վարչության ղեկավար Ուլվի Ալիևը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի կառավարության և Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի քարտուղարության միջև համաձայնագրի շրջանակներում՝ COP29 մասնակիցների գրանցման ժամկետը երկարացվել է 15-ից մինչև 30 օր. «Այս արտոնությունները վերաբերում են օտարերկրացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց, ովքեր երկիր են ժամանում COP29 վիզայով կամ առանց վիզայի UNFCCC[»] (ֆիքս::) կայքում գրանցվելուց հետո:
Ալիևը նշել է, որ ձեռնարկվել են բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկական և կազմակերպչական միջոցները՝ միջոցառման մասնակիցների մուտքն ու ելքը պարզեցնելու համար։ Միգրացիոն կանոնների մասին տեղեկատվությունը տեղադրվում է COP29-ի հետ կապված կայքերում և հաղորդվում ավիաընկերություններին և այլ նպատակային խմբերին: Հեյդար Ալիևի միջազգային օդանավակայանի միգրացիոն ծառայությունը և ծառայության զանգերի կենտրոնը կանցնեն ուժեղացված աշխատանքային ռեժիմի՝ օտարերկրացիների անխափան անցումն ապահովելու համար։

31 Октября 2024 - 15:12
18 ноября в Баку пройдет высокоуровневая панельная дискуссия на тему «Перемещение людей в контексте изменения климата», организованная совместно с Международной организацией по миграции.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил начальник управления международного сотрудничества Государственной миграционной службы Ульви Алиев.
По его словам, в рамках соглашения между правительством Азербайджана и Секретариатом Рамочной конвенции ООН об изменении климата срок регистрации для участников COP29 продлен с 15 до 30 дней: «Эти льготы распространяются на иностранцев и лиц без гражданства, прибывающих в страну по визе COP29 или в безвизовом порядке после регистрации на сайте UNFCCC[»](fix::).
Алиев отметил, что предприняты все необходимые технические и организационные меры для упрощения въезда и выезда участников мероприятия. Информация о миграционных правилах размещена на сайтах, связанных с COP29, доведена до авиакомпаний и других целевых групп. Миграционная служба в Международном аэропорту Гейдар Алиев и колл-центр службы перейдут на усиленный режим работы, чтобы обеспечить беспрепятственное прохождение иностранцев.