• Թուրքական ընկերությունը տասնյակ միլիոնների ներդրումներ է կատարում Աղդամի արդյունաբերական պարկում
Թուրքական Birlik Deri ընկերությունը ռեզիդենտի կարգավիճակ է ստացել Աղդամի արդյունաբերական պարկի տարածքում, որը կառավարվում է Ադրբեջանի տնտեսական գոտիների զարգացման գործակալության կողմից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով գործակալությանը, ընկերությունը նախատեսում է 20,8 մլն մանաթ ներդնել արդյունաբերական պարկի տարածքում կաշվի և կաշվե իրերի արտադրություն ստեղծելու համար։
Այսպիսով, Աղդամի արդյունաբերական պարկի ռեզիդենտների թիվը հասել է 28-ի։ Նոր նախագծի շրջանակներում կստեղծվի ավելի քան 250 աշխատատեղ։
Ձեռնարկությունը կօգտագործի առաջատար տեխնոլոգիաներ այս ոլորտում առաջատար երկրներից՝ Իտալիայից, Թուրքիայից և Հարավային Կորեայից: Արտադրված արտադրանքը կմատակարարվի ինչպես Ադրբեջանի ներքին շուկա, այնպես էլ կարտահանվի:

• Турецкая компания инвестирует десятки миллионов в Агдамский промышленный парк
Турецкая компания Birlik Deri получила статус резидента Агдамского промышленного парка, находящегося под управлением Агентства развития экономических зон Азербайджана.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на Агентство, компания планирует инвестировать 20,8 миллиона манатов в создание производства кожи и кожаных изделий на территории промпарка.
Таким образом, число резидентов Агдамского промпарка достигло 28. В рамках нового проекта будет создано более 250 рабочих мест.
На предприятии будут использоваться передовые технологии ведущих стран в этой отрасли - Италии, Турции и Южной Кореи. Произведенная продукция будет поставляться как на внутренний рынок Азербайджана, так и на экспорт.
К настоящему моменту 28 компаниям предоставлен статус резидента с общим объемом инвестиций в 260 миллионов манатов. Еще 4 компании получили статус нерезидентов. Ожидается, что все эти предприятия создадут около 2300 рабочих мест. Уже вложено более 92 миллионов манатов инвестиций и создано свыше 370 рабочих мест.