• Իլհամ Ալիևը՝ 2026 թվականին «Զայեդի անվան մարդկային եղբայրության մրցանակի» դափնեկիրների շարքում
Արաբական Միացյալ Էմիրութձյունների շեյխ Զայեդի անվան հիմնադրամը հայտարարել է՝ «Զայեդի անվան մարդկային եղբայրության մրցանակի» 2026 թվականի դափնեկիրների անունները։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ պարգևին արժանացծների շարքում է նաև՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Հիմնադրամի պաշտոնական կայքի տեղեկատվության համաձայն, մրցանակը շնորհվել է՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրման համար, որը վերջ դրեց Կովկասում երկարատև հակամարտությանը։
Դափնեկիրներին ընտրվել են անկախ միջազգային ժյուրիի կողմից, որը բաղկացած է երկխոսության և խաղաղ համակեցության ոլորտների հայտնի գործիչներից և փորձագետներից։
Ժյուրիի անդամ Մոհամմադ Աբդուլսալամը նշել է. «Այս տարի «Զայեդի անվան մարդկային եղբայրության» մրցանակի կոմիտեն ընտրել է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատմական խաղաղության համաձայնագիրը։ Այս համաձայնագիրը մարմնավորում է Զայեդի մրցանակի առաքելությունն ու նպատակները՝ երկխոսության և համակեցության մշակույթի զարգացում։ Այս փաստաթուղթը համարվում է՝ համաշխարհային խաղաղության առաջխաղացման կարևորագույն փուլը և դիվանագիտական մեծ նվաճում»:

• Ильхам Алиев среди лауреатов «Премии Зайеда за человеческое братство» в 2026 году
Фонд имени шейха Зайеда Объединенных Арабских Эмиратов объявил имена лауреатов «Премии Зайеда за человеческое братство» в 2026 году.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, среди удостоенных награды есть и президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Согласно информации на официальном сайте фонда, данная премия присуждена за парафирование «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения», положившего конец многолетнему конфликту на Кавказе.
Лауреаты были выбраны независимым международным жюри, состоящим из известных деятелей и специалистов в области диалога и мирного сосуществования.
Член жюри Мухаммад Абдулсалам заявил: «В этом году комитет «Премии Зайеда за человеческое братство» выбрал историческое мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. Это соглашение воплощает миссию и цели премии Зайеда в развитии культуры диалога и сосуществования. Этот документ считается важным этапом в продвижении глобального мира и большим дипломатическим достижением».