• Ադրբեջանական նավը կապել է Նոր Զելանդիան Չինաստանի հետ
Ադրբեջանի «Կասպյան նավագնացություն» նավատորմին պատկանող «Handysize» տիպի «Խոջալու» բեռնատար նավը Նոր Զելանդիայից նավարկություն է իրականացնում դեպի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել է՝ «Կասպյան նավագնացություն« փակ բաժնետիրական ընկերության մամուլի ծառայության ղեկավար Մեհման Մեհդիևը, այն տեղափոխում է բեռ՝ 38 հազար տոննա փայտանյութ։
Նշենք, որ «Խոջալու» նավի երկարությունը 180 մ է, լայնությունը՝ 30, խորությունը՝ 15, ջրագիծը՝ 10,47 մետր, առավելագույն արագությունը՝ 15,7 հանգույց։ Ընդհանուր տարողունակությունը 38593 տոննա է։ Նրա համեմատաբար մակերեսային հոսքը թույլ է տալիս հեշտությամբ մտնել շատ ծանծաղ նավահանգիստներ: Նավը շահագործման է հանձնվել Չինաստանում այս տարվա մայիսին։

26 Октября 2024 - 13:30
Грузовое судно «Ходжалы» типа «Handysize», принадлежащее флоту ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO), совершает рейс из Новой Зеландии в Китайскую Народную Республику.
Как сообщил Armenia.Az руководитель пресс-службы ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (Azerbaijan Caspian Shipping Closed Joint-Stock Company) Мехман Мехдиев, оно перевозит груз - 38 тысяч тонн древесины.
Следует отметить, что длина «Ходжалы» составляет 180, ширина 30, высота борта 15, осадка – 10,47 метра, максимальная скорость 15,7 узла. Общая грузоподъемность - 38 593 тонны. Относительно небольшая осадка позволяет ему легко заходить во многие мелководные гавани. Судно было сдано в эксплуатацию в Китае в мае этого года.