04 0Հոկտեմբերի 2024 - 16:12
Հայաստանը խախտել է միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը և սկզբունքները, օկուպացրել է մեր հողերի մոտ 20 տոկոսը, վարել էթնիկ զտումների քաղաքականություն, իրագործել Խոջալուի ցեղասպանությունը, ավերել մեր բոլոր քաղաքներն ու գյուղերը։ Արևմտյան որևէ պետության պաշտոնական ներկայացուցիչ երբևէ նկատողություն արե՞լ է նրանց։ Ո'չ:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 4-ին Ջաբրայիլի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նշելով, որ Մինսկի խումբը զբաղվում էր այդ դեպքերը կոծկելով, ինչ-որ չափով արդարացնելով հայկական օկուպացիան և մղելով Ադրբեջանին դեպի նվաստացուցիչ խաղաղություն, պետության ղեկավարն ասել է. «Երբ մենք մեր արդար ձայնը բարձրացնում էինք միջազգային բոլոր հարթակներում, մեզ ասում էին, որ մեր խոսքերը չափազանց կտրուկ են: Այս կոշտ հռետորաբանությունը ոչ թե մոտեցնում է խաղաղությանը, այլ ավելի հեռացնում: Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. Այսինքն՝ Ֆրանսիան և նման արևմտյան պետություններն ամեն ինչ անում էին այս օկուպացիան հավերժացնելու համար»։

• Алиев: Армения нарушила все нормы и принципы международного права
Армения нарушила все нормы и принципы международного права, оккупировала около 20 процентов наших земель, провела политику этнической чистки, совершила Ходжалинский геноцид, разрушила все наши города и села. Официальный представитель какого-либо западного государства хоть раз сделал им замечание? Нет.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев 4 октября на встрече с жителями Джебраила.
Отметив, что Минская группа занималась прикрытием этих дел, оправданием в определенной степени армянской оккупации и подталкиванием Азербайджана к унизительному миру, глава государства сказал: «Когда мы возвышали свой справедливый голос на всех международных платформах, нам говорили, что ваши слова слишком резки. Эта резкая риторика не приближает мир, а отдаляет его. Военного решения этого конфликта нет. То есть Франция и подобные ей западные государства делали все возможное, чтобы увековечить эту оккупацию».