16 Սեպտեմբերի 2024 - 11:32
«Հայեցակարգային երկընտրանքը, որ այսօր քննարկվում է մեր երկրում, հետևյալն է. ինչի՞ համար է Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ֆորպոստ, հենման կետ, տարածքով ավելի մեծ պետություն ունենալու համա՞ր (Պատմական Հայաստանի հայեցակարգ), թե մեխանիզմ իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունը ապահովելու համար (Իրական Հայաստանի հայեցակարգ), այն ընկալմամբ, որ բարեկեցության անբաժանելի տարրերն են լավ ապրուստը, ազատությունը, արդարությունը, անվտանգությունը»:
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իր թելեգրամյան ալիքում գրել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Համոզմունքս այն է, որ մեր ժողովուրդը շատ վաղուց է կատարել իր ընտրությունը՝ հօգուտ Իրական Հայաստանի:
Բայց մենք՝ տարբեր ժամանակներում կառավարողներս, նրան չենք լսել, այլ ըստ էության մեր ժողովրդին պարտադրել ենք ապրել «պատմական ցիկլի» մեջ:
Հենց սրա համար է, որ պետք է ներողություն խնդրենք մեր ժողովրդից ու ես խնդրում եմ իմ բաժին ներողությունը», - գրել է Փաշինյանը:

16 Сентября 2024 - 09:56
«Концептуальная дилемма, которая обсуждается сегодня в нашей стране, заключается в следующем: для чего Республика Армения — форпост, опорный пункт, чтобы иметь более большое государство на территории (концепция «Историческая Армения») или механизм обеспечения благополучия собственных граждан на своей международно признанной территории (концепция «Реальная Армения»), с пониманием того, что неотделимыми элементами благополучия являются достойная жизнь, свобода, справедливость, безопасность».
Как передает Armenia.Az, об этом в своем Telegram-канале написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Я убежден, что наш народ уже давно сделал свой выбор в пользу «Реальной Армении».
Но мы, правители в разные времена, его не слушали, а по сути заставляли наш народ жить в «историческом круговороте».
«Именно по этой причине мы должны извиниться перед нашим народом, и я со своей стороны прошу прощения», — написал Пашинян.