14 Սեպտեմբերի 2024 - 11:25
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցոով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Սերդար Քըլըչին:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացը, տարածաշրջանում հետհակամարտային իրավիճակը, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ հատուկ ներկայացուցիչների բանակցությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Ջեյհուն Բայրամովն իր զրուցակցին մանրամասն տեղեկացրել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին։
Նա նշել է, որ մեր երկրի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ պահանջները, որոնք մնում են Հայաստանի Սահմանադրության մեջ, և երրորդ երկրների կողմից Հայաստանի զինումը խոչընդոտում են տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը։

• Джейхун Байрамов принял спецпредставителя Турции по нормализации отношений с Арменией
13 сентября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял находящегося с визитом в нашей стране спецпредставителя по процессу нормализации между Турцией и Арменией, посла Сердара Кылыча.
Как сообщили Аrmenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, ситуация в регионе в постконфликтный период, процесс нормализации между Турцией и Арменией, а также вопросы региональной и международной безопасности.
Джейхун Байрамов подробно проинформировал собеседника о процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Он отметил, что сохраняющиеся в Конституции Армении претензии к территориальной целостности и суверенитету нашей страны, вооружение Армении третьими государствами препятствуют миру и стабильности в регионе.
На встрече состоялся обмен мнениями по региональным вопросам, вопросам сотрудничества в рамках международных организаций и вопросам двусторонних отношений.