13 Սեպտեմբերի 2024 - 14:05
Օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ 2024 թվականի հունվարից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանում արտադրվել է 19235,4 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին «X» սոցիալական ցանցում հրապարակմամբ կիսվել է՝ էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Տեղեկատվության համաձայն՝ հաշվետու ժամանակահատվածում էլեկտրաէներգիայի արտահանումը կազմել է 858,9 մլն կՎտ/ժ, իսկ ներմուծումը` 125,5 մլն կՎտ/ժ։
«Նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից, այդ թվում՝ ջրից, երկու անգամ ավելի շատ էլեկտրաէներգիա է ստացվել՝ 2771,8 մլն կՎտ/ժ։ Այսպիսով, այս ընթացքում էլեկտրաէներգիայի արտադրության մեջ «կանաչ էներգիայի» մասնաբաժինը կազմել է 14 տոկոս»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

• Азербайджан увеличил производство и экспорт электроэнергии
По оперативным данным, за период с января по август 2024 года в Азербайджане было произведено 19 235,4 млн кВтч электроэнергии.
Как сообщает Armenia.Az, публикацией об этом в соцсети «Х» поделился министр энергетики Парвиз Шахбазов.
Согласно информации, за отчетный период экспорт электроэнергии составил 858,9 млн кВтч, а импорт – 125,5 млн. кВтч.
«По сравнению с соответствующим периодом прошлого года из возобновляемых источников энергии, в том числе воды, получено вдвое больше — 2771,8 млн кВтч электроэнергии. Таким образом, за этот период доля «зеленой энергетики» в производстве электроэнергии составила 14%», — говорится в публикации.