04 Սեպտեմբերի 2024 - 16:32
Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը կիսվել է՝ Քելբեջարի շրջանի Իստիսու ավանի ապագա տեսքի վիզուալիզացիոն պատկերներով։
Դրա շինարարությունը սկսվել է 2024 թվականի սեպտեմբերի 2-ին՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հիմքը դնելով։
Իստիսու ավանը, որը գտնվում է Քելբեջարի շրջանի արևմտյան մասում, կզբաղեցնի 63,1 հա տարածք և կկառուցվի փուլ առ փուլ։
Առաջին փուլում, որը կզբաղեցնի 39,2 հա տարածք, նախատեսվում է կառուցել 159 առանձնատուն։
Ընդհանուր առմամբ, նախագիծը նախատեսում է 159 առանձնատների, 71 քաղաքային տների (142 բնակարան) և 10 բազմաբնակարան շենքի կառուցում՝ 180 բնակարանով։ Ավանի նախագիծը ներառում է բոլոր անհրաժեշտ սոցիալական և ենթակառուցվածքային օբյեկտնների ստեղծումը՝ 352 աշակերտի համար նախատեսված դպրոց, 100 երեխայի համար մանկապարտեզ, վարչական շենք, մարզա-առողջարարական և ակումբ-համայնքային կենտրոն, բուժկետ և մարզահրապարակներ:

04 Сентября 2024 - 13:44
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре АР Анар Гулиев поделился изображениями визуализации будущего вида поселка Истису в Кяльбаджарском районе.
Его строительство которого началось 2 сентября 2024 года с закладки фундамента президентом Ильхамом Алиевым.
Поселок Истису, расположенный в западной части Кяльбаджарского района, будет занимать 63,1 гектара и возводиться поэтапно.
На первом этапе, который охватит 39,2 гектара, планируется строительство 159 частных домов.
В целом проект предусматривает возведение 159 частных домов, 71 таунхауса (142 квартиры) и 10 многоквартирных зданий на 180 квартир. Проект поселка включает в себя создание всех необходимых социальных и инфраструктурных объектов: школы на 352 ученика, детского сада на 100 мест, административного здания, спортивно-оздоровительного и клубно-общинного центров, медицинского пункта и спортивной площадки.
Поселок Истису будет развиваться в соответствии с современными стандартами градостроительства, став одним из значимых районных центров в Карабахе и Восточном Зангезуре.