06 Օգոստոսի 2024 - 13:49
Օգոստոսի 6-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուին։
Հանդիպմանը Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Սերգեյ Շոյգուի այցը լավ հնարավորություններ է բացում երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման համար։ Պետության ղեկավարը ընդգծել է՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև կանոնավոր շփումների կարևորությունը՝ կապված տարածաշրջանային գործընթացների հետ։ Խոսելով երկկողմ հարաբերությունների հաջող զարգացման մասին՝ նախագահն ասել է, որ դա երևում է բարձրագույն և այլ մակարդակների շփումներից, ինչպես նաև՝ անվտանգության, տրանսպորտի, էներգետիկայի, ռազմատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ մեր երկրների միջև ստորագրված փաստաթղթերի ու ճանապարհային քարտեզների իրականացումից։ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ այդ հարցերի շուրջ պարբերաբար քննարկումներ են անցկացվում նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Նշելով միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը՝ պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ մոտ ապագայում Բաքվում տեղի կունենա այդ հանձնաժողովի նիստը։ Իլհամ Ալիևը նաև նշել է ակտիվ շփումները Ադրբեջանի և Ռուսաստանի այլ կառույցների միջև։ Նախագահը գոհունակությամբ է խոսել երկու երկրների քաղաքական ղեկավարության կողմից ընդունված որոշումների հաջող իրականացման մասին, մասնավորապես՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշնակցային համագործակցության մասին» հռչակագրի դրույթների վերաբերյալ։ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունները օրինակ են ծառայում որոշ հարևան պետությունների համար և դա համարում է անվտանգության կարևոր գործոն Հարավային Կովկասում և ավելի լայն մասշտաբով։
Սերգեյ Շոյգուն շնորհակալություն է հայտնել անկեղծ ու ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ այն հիմնված է պետությունների ղեկավարների անձնական հարաբերությունների վրա։ Սերգեյ Շոյգուն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը և Ռուսաստանը հաջողությամբ զարգացնում են կապերը տարածաշրջանային անվտանգության, ռազմատեխնիկական, տրանսպորտային և տնտեսական ոլորտներում։ Նա նշել է, որ երկկողմ համագործակցության օրակարգում շատ կարևոր խնդիրներ կան, և դրանք հաջողությամբ լուծվում են։ Որպես օրինակ Սերգեյ Շոյգուն բերել է Հյուսիս-Հարավ միջանցքի իրականացումը։ ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ասել է, որ նրա երկիրը աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։

06 Августа 2024 - 13:10
6 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев принял секретаря Совета безопасности Российской Федерации Сергея Шойгу.
На встрече Ильхам Алиев отметил, что визит Сергея Шойгу открывает хорошие возможности для обсуждения повестки двусторонних отношений и вопросов, представляющих взаимный интерес. Глава государства подчеркнул важность регулярных контактов между Азербайджаном и Россией в связи с региональными процессами. Говоря об успешном развитии двусторонних связей, президент заявил, что это видно по контактам на высшем и других уровнях, а также по реализации подписанных между нашими странами документов и дорожных карт, по сотрудничеству в сферах безопасности, транспорта, энергетики, военно-технической и гуманитарной областях. Ильхам Алиев сообщил, что по этим вопросам регулярно проводятся обсуждения с президентом Владимиром Путиным.
Отметив активную работу совместной межправительственной комиссии, глава государства подчеркнул, что в ближайшее время в Баку состоится заседание этой комиссии. Ильхам Алиев также отметил активные контакты между другими структурами Азербайджана и России. Президент с удовлетворением рассказал об успешной реализации решений, принятых политическим руководством двух стран, а именно положений Декларации «О союзническом взаимодействии между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией». Ильхам Алиев заявил, что азербайджано-российские отношения служат примером для некоторых соседних государств, расценил это как важный фактор безопасности на Южном Кавказе и в более широком масштабе.
Сергей Шойгу поблагодарил за искренний и теплый прием, отметил, что в его основе лежат личные отношения между главами государств. Сергей Шойгу подчеркнул, что Азербайджан и Россия успешно развивают связи в области региональной безопасности, в военно-технической, транспортной и экономической сферах. Он отметил, что на повестке двустороннего сотрудничества стоят очень важные задачи, и они успешно решаются. В качестве примера Сергей Шойгу привел реализацию коридора Север-Юг. Секретарь Совбеза РФ заявил, что его страна поддерживает процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.