• Երկրորդ թուրք տիեզերագնացն այցելել է Լաչին
Բաքվում Տիեզերագնացության 74-րդ միջազգային կոնգրեսի մասնակից, հունիսի 8-ին տիեզերք թռած թուրք տիեզերագնաց Տուվա Ջիհանգիր Աթասեվերն այցելել է Լաչին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունում, տիեզերագնացը, ում մայրը ծագումով ադրբեջանցի է, Պետական կոմիտեի հրավերով պատասխանել է երիտասարդական ճամբարի մասնակիցների հարցերին և ծանոթացել. Լաչինի վերականգնման աշխատանքների ընթացքին:
Նշենք, որ 36 հազար թեկնածուներից ընտրված առաջին երկու թուրք տիեզերագնացներից Տուվա Ջիհանգիր Աթասեվերը ծնվել է 1992 թվականին Անկարայում։ Ավարտել է Բիլքենթ համալսարանի էլեկտրատեխնիկական և էլեկտրոնիկայի ֆակուլտետը։ Այնուհետև Կալիֆորնիայի համալսարանում (ԱՄՆ) ստացել է էլեկտրատեխնիկայի և էլեկտրոնիկայի մագիստրոսի կոչում։

06 Августа 2024 - 10:03
Участник 74-го Международного конгресса астронавтики в Баку, турецкий космонавт Тува Джихангир Атасевер, полетевший в космос 8 июня, посетил Лачын.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе Государственного комитета по работе с диаспорой, астронавт, мать которого по происхождению является азербайджанкой, по приглашению Госкомитета ответил на вопросы участников молодежного лагеря и ознакомился с ходом работ по восстановлению Лачина.
Отметим, что Тува Джихангир Атасевер, один из двух первых космонавтов Турции, отобранных из 36 000 кандидатов, родился в 1992 году в Анкаре. Он окончил факультет электротехники и электроники Билькентского университета. Затем получил степень магистра по электротехнике и электронике в Калифорнийском университете (США).