• Ֆարհադ Մամեդովի դատողությունները: «Պետդեպարտամենտը պահպանել է վնաս և չարիք պատճառելու ներուժը»
Քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը Telegram-ի իր ալիքում վերլուծել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի դերը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
«Ինչ-որ կերպ աննկատ անցավ մեկ ամիս կամ մի քանի շաբաթ, որոնք հատկացրեց ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ղեկավարի Եվրասիայի գծով օգնական ՕԲրիենը՝ ավարտին հասցնելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։ Բայց Օ՛Բրայենն ասել է, որ համաձայնագիրը կարելի է «անհապաղ» ստորագրել...
Նկատենք, որ ԱՄՆ-ը ոչ մի կերպ չարձագանքեց Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների լոնդոնյան հանդիպման տապալմանը... Ինչո՞ւ։ Չէ՞ որ ԱՄՆ-ը շտապում էին, նույնիսկ Վաշինգտոնում շտապ անիմաստ հանդիպում անցկացրեցին...
Ոչ ոքի մտքով չի՞ անցել բրիտանացիներին հարցնել ձախողված հանդիպման մասին։ Ո՞վ է ի վերջո հրաժարվել հանդիպումից։ Իսկ ինչպե՞ս էին իրենք՝ բրիտանացիները, պլանավորում կազմակերպել հանդիպումը։
Վերադառնանք ԱՄՆ...
Խոսակցություններ կան, որ եթե Կամալա Հարիսը հաղթի ընտրություններում, նա աշխատանքից կազատի ամբողջ դաշինքը՝ Պետդեպարտամենտի ղեկավարին, ազգային անվտանգության խորհրդականին, պաշտպանության նախարարին... Այսինքն՝ նա ունի իր թիմը, իսկ. Պետդեպարտամենտի ներկայիս բարձրաստիճան աշխատակիցները արդեն մտածում են ընտրություններից հետո իրենց աշխատանքի մասին՝ անկախ դրանց արդյունքից...
Նախագահական մրցապայքարից դուրս գալու մասին Բայդենի հայտարարությունից հետո, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բոլոր նախաձեռնությունները կորցնում են իրենց հրատապությունը։ Այժմ Պետդեպարտամենտը կորցրել է ողջ կառուցողականությունը, սակայն պահպանում է վնաս և չարիք պատճառելու ներուժը...»,- գրել է Ֆարհադ Մամեդովը։

• Фархад Мамедов: «Госдеп сохранил потенциал навредить и напакостить»
Политолог, глава Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов в своем Телеграм-канале проанализировал роль Госдепа США в процессе нормализации между Азербайджаном и Арменией.
«Как-то незаметно прошел месяц или несколько недель, которые отводил помощник по Евразии главы Госдепа США Обрайен для завершения подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией. А ведь О’Брайен говорил, что договор можно подписать «немедленно»...
Заметьте, что США никак не отреагировали на провал встречи в Лондоне лидеров Азербайджана и Армении... А почему? Ведь США торопились, даже бесполезную встречу в Вашингтоне провели на скорую руку...
А никто не додумался спросить британцев о проваленной встрече? Кто же все-таки отказался от встречи? И как сами британцы планировали организовать встречу?
Вернемся к США...
Пошли слухи, что в случае победы на выборах Камала Харрис уволит весь блок — главу Госдепа, советника по национальной безопасности, министра обороны... То есть у нее своя команда, и нынешние высокопоставленные сотрудники Госдепа уже думают о своем трудоустройстве после выборов, вне зависимости от их исхода...
После заявления Байдена о выходе из президентской гонки все инициативы Госдепа США теряют свою остроту. Сейчас Государственный департамент потерял всякую конструктивность, но сохранил потенциал навредить и напакостить...», — написал Фархад Мамедов.