• Շուշայում ֆրանսիական գաղութատիրության մասին զեկույց է ներկայացվել
Շուշայի II գլոբալ մեդիա ֆորումի շրջանակներում ներկայացվել է՝ «Ֆրանսիական գաղութատիրության էվոլյուցիան. քաղաքական և սահմանադրական ուսումնասիրություն» խորագրով զեկույցը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը Շուշա քաղաքից, փաստաթուղթը պատրաստվել է Բաքվի նախաձեռնող խմբի պատվերով՝ ՄԱԿ-ի առաջատար փորձագետ, ԱՄՆ քաղաքացի դոկտոր Կարլայլ Գ.Կարբինի կողմից:
Մոտ 140 էջանոց ուսումնասիրությունում տեղեկատվություն է ներկայացված Ֆրանսիայի նախկին և ներկայիս գաղութների՝ Վիետնամի, Ալժիրի, Նոր Կալեդոնիայի (Կանակի), Ֆրանսիական Պոլինեզիայի (Մաոհի Նուի), Սեն-Մարտենի, Սեն-Բարտելեմիի, Մայոտտի (համարվում է Կոմորյան կղզիների միության տարածքը), Ռեյունիոնի, Մարտինիկի, Գվադելուպայի և Ֆրանսիական Գվիանայի գաղութացման պատմության, ինչպես նաև Ֆրանսիայի ներկայիս գաղութային քաղաքականության մասին։
Միջազգային իրավական փաստաթղթերի հիման վրա կազմված զեկույցը մանրամասնում է՝ Ֆրանսիայի կողմից կատարված և կատարվող հանցագործությունները (էթնիկ զտումներ, ստրկատիրական առևտուր, տեղի բնակչության ճնշումներ, ձերբակալություններ ու սպանություններ, սով և այլն), ՄԱԿ-ի բանաձևերի չկատարելը, ինչպես նաև այդ գործողությունների հիմքում ընկած՝ Ֆրանսիայի քաղաքական, ռազմական, ռազմավարական և տնտեսական շահերը։
Զեկույցը նախատեսվում է ուղարկել նաև ՄԱԿ-ին և նրա մասնագիտացված կառույցներին, ինչպես նաև Չմիավորման շարժմանը, Եվրամիությանը, Աֆրիկյան միությանը, ԵԱՀԿ-ին և այլ միջազգային կազմակերպություններին։

• В Шуше представлен отчет о французском колониализме
В рамках II Шушинского глобального медиафорума представлен отчет под названием «Эволюция французского колониализма: политическое и конституционное исследование».
Как передает Armenia.Az из города Шуша, документ подготовлен по заказу Бакинской инициативной группы ведущим экспертом ООН, гражданином США доктором Карлайлом Г. Корбином.
В исследовании объемом около 140 страниц представлена информация об истории колонизации бывших и нынешних колоний Франции — Вьетнама, Алжира, Новой Каледонии (Канаки), Французской Полинезии (Маохи Нуи), Сен-Мартена, Сен-Бартелеми, Майотты (считается территорией Союза Коморских островов), Реюньона, Мартиники, Гваделупы и Французской Гвианы, а также о нынешней колониальной политике Франции.
В отчете, составленном на основе международных правовых документов, подробно рассказывается о преступлениях, совершенных и совершаемых Францией (этнические чистки, работорговля, репрессии местного населения, аресты и убийства, голод и т. д.), невыполнении резолюций ООН, а также политических, военно-стратегических и экономических интересах Франции, лежащих в основе этих действий.
Отчет также планируется направить в ООН и ее специализированные учреждения, а также Движение неприсоединения, Евросоюз, Африканский союз, ОБСЕ и другие международные организации.