• Բարի կամքի ժեստ. Բաքուն Երևանին հրավիրել է COP29
Ադրբեջանը Հայաստանին հրավիրել է COP29 կլիմայական գագաթնաժողովին, կիրակի օրը հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով The National-ին։
Հիքմեթ Հաջիևը լրագրողներին հայտնել է, որ հրավեր է ուղարկվել Երևան։
Հրավերը ուղարկվել է խաղաղ գործընթացի ֆոնին, որի նպատակն է վերջ դնել Բաքվի և Երևանի միջև տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությանը, որոնց միջև դեռևս չկան պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերություններ:
«Մուխթար Բաբաևը (COP29-ի նախագահ) հրավերի նամակ է հղել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին։ Մենք պաշտոնական հրավեր ենք ուղարկել»,- ասել է Հ. Հաջիևը:
Նա նշել է, որ այս նամակն ուղարկելը, երբ երկու երկրները չունեն պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերություններ, հանդիսանում է Ադրբեջանի բարի կամքի և ներառական մոտեցման օրինակը։
Հ.Հաջիևն ասել է, որ COP29-ը համաշխարհային նախաձեռնություն է, և վճռական բանակցությունները «Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմաններից դուրս են»։

21 Июля 2024 - 20:52
Азербайджан пригласил Армению на климатический саммит COP29, сообщил в воскресенье помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Об этом Armenia.Az передает со ссылкой на The National.
Хикмет Гаджиев сообщил журналистам, что Еревану было направлено приглашение.
Приглашение было направлено на фоне мирного процесса, направленного на то, чтобы положить конец продолжающемуся десятилетиями конфликту между Баку и Ереваном, между которыми до сих пор нет официальных дипломатических отношений.
«Мухтар Бабаев (президент COP29) направил письмо с приглашением министру иностранных дел Армении. Мы направили официальное приглашение», - сказал Х. Гаджиев.
Он отметил, что отправка этого письма, когда обе страны не имеют официальных дипломатических отношений, является иллюстрацией доброй воли Азербайджана и его инклюзивного подхода.
Х. Гаджиев сказал, что COP29 - это глобальное начинание, и решающие переговоры выходят «за пределы Армении и Азербайджана».