• Նախագահ. Ադրբեջանը ավելի շատ հնարավորություններ կունենա գազ մատակարարելու եվրոպական այլ երկրներ
Ադրբեջանական գազ է ստանում ութ երկիր. դրանք Եվրամիության անդամ հինգ երկրներ են՝ Բուլղարիան, Հունաստանը, Իտալիան, Հունգարիան և Ռումինիան, երկու թեկնածու երկիր՝ Վրաստանն ու Սերբիան, ինչպես նաև Թուրքիան։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է Օքսֆորդում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած «Էներգետիկա և հաղորդակցություն» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ:
Նշելով, որ երեկ կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել Սլովենիայի և Ադրբեջանի միջև գազի ոլորտում համագործակցության ճանապարհին, պետության ղեկավարն ընդգծել է. «Հուսով եմ, որ մի քանի ամսվա ընթացքում մենք կկարողանանք դուրս գալ սլովենական շուկա։ Այժմ, եվրոպական փոխկապակցման նախագծերի իրագործումից հետո, Ադրբեջանն ավելի շատ հնարավորություններ կունենա գազ մատակարարելու եվրոպական այլ երկրներ»։

19 Июля 2024 - 10:18
Восемь стран получают азербайджанский газ: это пять стран-членов Европейского Союза, включая Болгарию, Грецию, Италию, Венгрию и Румынию, две страны-кандидата – Грузия и Сербия, а также Турция.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Ильхам Алиев в ходе выступления на круглом столе на тему «Энергетика и связь», проведенного в рамках 4-го Саммита Европейского политического сообщества в Оксфорде.
Отметив, что вчера произошло важное событие на пути сотрудничества Словении и Азербайджана в газовой сфере, глава государства подчеркнул: «Надеюсь, в течение нескольких месяцев мы сможем выйти на словенский рынок. Теперь, после реализации европейских проектов интерконнекторов, у Азербайджана появится больше возможностей для поставок газа в другие европейские страны».