17 Հուլիս 2024 - 13:02
«Մենք պետք է ուղիներ գտնենք բարդ խնդրի լուծման համար, որպեսզի աշխարհի բոլոր ժողովուրդները՝ փոքր ու մեծ, մոլորակի բոլոր երեխաները, կարողանան գնալ իրենց ճանապարհով»:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Նոր Կալեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մայքլ Ֆորեսթը` ելույթ ունենալով Բաքվում ընթացող առաջին համագումարում, որին մասնակցում են Ֆրանսիայի գաղութների անկախացման շարժումների առաջնորդները։
Նա ընդգծել է, որ Ֆրանսիայում տիրում է ահաբեկչություն, ներքաղաքական ճգնաժամ, միգրացիայի խնդիր, աղքատություն։
«Ֆրանսիայի ժողովուրդը մեր թշնամին չէ, բայց մենք պետք է ամրապնդենք մեր հարթակը, գտնենք կարևոր հարցերի պատասխանները, համախմբենք Ֆրանսիայի կողմից ստրկացված Կարիբյան տարածաշրջանի և Խաղաղ օվկիանոսի ժողովուրդներին»,- ընդգծել է Ֆորեսթը։

• Глава МИД Новой Каледонии: В Баку объединяются порабощенные Францией народы
«Мы должны найти пути решения трудной проблемы, чтобы все народы мира, малые и большие, все дети планеты, могли идти своим путём».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр иностранных дел Новой Каледонии Микаэл Форест, выступая на проходящем в Баку первом съезде с участием руководителей движений за независимость неоколоний от Франции.
Он подчеркнул, что во Франции царит терроризм, внутренний политический кризис, проблема миграции, бедность.
«Народ Франции нам не враг, но мы должны укрепить свою платформу, найти ответ на важные вопросы, соединить едино порабощённые Францией народы Карибского региона и Тихого океана, занять достойное место.
Азербайджан помогает в развитии демократии. Я благодарен правительству Азербайджана за созданные условия, и два дня наши обсуждения привлекут внимание мира», - подчеркнул М. Форест.