• Բաքվում քննարկվում են ֆրանսիական գաղութատիրությանը հաղթելու գործողությունները
Բաքվում իր աշխատանքն է սկսել Կորսիկայի, Մելանեզիայի, Պոլինեզիայի, Կարիբյան ավազանի երկրների և Անտիլյան կղզիների անկախության համար պայքարող 15-ից ավելի քաղաքական կուսակցությունների և շարժումների առաջնորդների առաջին համագումարը, որոնք տուժել են ֆրանսիական գաղութատիրությունից։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, միջոցառումն անցկացվում է Գվադելուպայի ազատության ժողովրդական միության կազմակերպմամբ և Բաքվի նախաձեռնող խմբի աջակցությամբ։ Համագումարի աշխատանքներին պատվավոր հյուրի կարգավիճակով մասնակցում են երեք կազմակերպություններ Բոնեյր և Սենտ Մարտին կղզիներից, որոնք Նիդեռլանդների գաղութներ են։
Համագումարը, որը կտևի երկու օր, մասնակիցներին հնարավորություն կտա քննարկել անկախության համար պայքարում էլ ավելի սերտ համախմբվելու ուղիները, համախմբել ֆրանսիական գաղութատիրության դեմ ուղղված գործողությունները՝ միասնական հարթակի ստեղծման միջոցով:

• В Баку обсуждают действия для победы над французским колониализмом
В Баку начал работу первый съезд руководителей более 15 политических партий и движений за независимость Корсики, Меланезии, Полинезии, группы Карибских и Антильских островов, пострадавших от французского колониализма.
Как сообщает Armenia.Az, мероприятие проходит при организации Народного объединения за освобождение Гваделупы и при поддержке Бакинской инициативной группы. В работе съезда в качестве почетных гостей принимают участие три организации с островов Бонайре и Сен-Мартен, которые являются колониями Нидерландов.
Съезд, который продлится два дня, предоставит участникам возможность обсудить пути еще более тесного сплочения в борьбе за независимость, координацию направленных на результат действий для победы над французским колониализмом путем создания единой платформы. Участники также обсудят наиболее эффективные практики и стратегии в борьбе за самоопределение.