• Ուզբեկստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը հաստատել է նրա մասնակցությունը Շուշայում ԹՊԿ գագաթնաժողովին
05 Հուլիս 2024 - 12:11
Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը հուլիսի 5-6-ը կայցելի Ադրբեջան, որտեղ կմասնակցի Թյուրքական պետությունների կազմակերպության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին։
Ըստ Report-ի՝ այս մասին հայտնել են Ուզբեկստանի ղեկավարի մամուլի ծառայությունից։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնությամբ կազմակերպված գագաթնաժողովին կմասնակցեն նաև Թուրքիայի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարները։ Միջոցառմանը նախատեսվում է նաև դիտորդ երկրների ղեկավարների և ԹՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մասնակցությունը:
Գագաթնաժողովի արդյունքներով նախատեսվում է Ղարաբաղյան հռչակագրի, ինչպես նաև մի շարք այլ կարևոր փաստաթղթերի ստորագրում։ Գագաթնաժողովից առաջ տեղի կունենա ԹՊԿ-ի արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստ։

ЗакрытьПресс-служба президента Узбекистана подтвердила его участие в саммите ОТГ в Шуше
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5−6 июля посетит Азербайджан, где примет участие в неформальном саммите Организации тюркских государств.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщила пресс-службе узбекского лидера.
В саммите, организованном по инициативе президента Азербайджана Ильхама Алиева, также примут участие лидеры Турции, Казахстана и Кыргызстана. В мероприятии также запланировано участие глав стран-наблюдателей и генерального секретаря ОТГ.
По итогам саммита, как ожидается, будут подписаны Карабахская декларация, а также ряд других важных документов. Перед саммитом пройдет заседание Совета министров иностранных дел ОТГ.