• HaberGlobal. ՀԿԹՀ-ն առաջին անգամ որպես դիտորդ կմասնակցի Շուշայում կայանալիք ԹՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին
05 Հուլիս 2024 - 09:31
Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը (ՀԿԹՀ) կներկայացվի Թյուրքական պետությունների կազմակերպության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա հուլիսի 5-6-ը Շուշա քաղաքում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է գագաթնաժողովին նվիրված Haber Global-ի ռեպորտաժում:
Ուշադրություն է դարձվում այն հանգամանքին, որ Հյուսիսային Կիպրոսը միջոցառմանը մասնակցում է նախագահ Իլհամ Ալիևի հրավերով: Սա կլինի առաջին դեպքը, երբ ՀԿԹՀ-ն պաշտոնապես կմասնակցի գագաթնաժողովին որպես դիտորդ. «Սա կարևոր քայլ է համաշխարհային հանրության կողմից ՀԿԹՀ-ի ճանաչման ուղղությամբ»։
Սյուժեում նշվում է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության նախագահ Էրսին Թաթարը շնորհակալություն է հայտնել գագաթնաժողովի հրավերի համար՝ երախտագիտություն հայտնելով նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի առաջնորդներ Իլհամ Ալիևին և Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանին։
Հատկապես կարևորվում է այս տարվա հունիսի 6-ին TURKPA պատվիրակության ընդունելության ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը.
«Ինչ վերաբերում է Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության լիիրավ անդամ դառնալուն, մենք՝ որպես Ադրբեջան, սատարում ենք դրան։ Դա բնական կլիներ։ Պատմական տեսանկյունից Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը թյուրքական աշխարհի մի մասն է։ Այնտեղ ապրող թուրքերը մեր եղբայրներն են»։

• HaberGlobal: ТРСК впервые примет участие в качестве наблюдателя на неофициальном саммите ОТГ в Шуше
05 Июля 2024 - 08:50
Турецкая Республика Северного Кипра (ТРСК) будет представлена на неофициальном саммите Организации тюркских государств, который пройдет 5-6 июля в городе Шуше.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в репортаже Haber Global о саммите.
Внимание уделяется участию Северного Кипра по приглашению президента Ильхама Алиева, что станет первым случаем, когда ТРСК примет официальное участие в саммите в качестве наблюдателя: «Это важный шаг в направлении признания ТРСК мировым сообществом».
В сюжете отмечается, что президент Турецкой Республики Северного Кипра Эрсин Татар поблагодарил за приглашение на саммит, выразив также признательность лидерам Азербайджана и Турции Ильхаму Алиеву и Реджепу Тайипу Эрдогану.
Особое значение придается словам президента Азербайджана Ильхама Алиева, сказанным во время приема делегации ТЮРКПА 6 июня этого года:
«Что касается того, чтобы Турецкая Республика Северного Кипра стала полноправным членом, то мы, как Азербайджан, поддерживаем это. Это было бы естественно. Турецкая Республика Северного Кипра с исторической точки зрения является частью тюркского мира. Турки, живущие там, - наши братья»
В репортаже также подчеркивается, что Азербайджан предпринимает серьезные шаги в направлении расширения связей с ТРСК.