• Ադրբեջանը Լաչինում արագացված տեմպերով օդանավակայան է կառուցում
AzVirt ընկերությունը հրապարակել է Ադրբեջանի Լաչինի շրջանում առաջին օդանավակայանի կառուցման նոր կադրերը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, կադրերում երևում են հողային աշխատանքների հսկայական մասշտաբները՝ հարթեցնելու տեղանքը, ինչպես նաև թռիչքուղու բետոնապատման աշխատանքները:
Արդեն կառուցվել են կառավարման աշտարակը, տերմինալի գլխավոր շենքը, ավտոկայանատեղին:
Լաչինի միջազգային օդանավակայանը կդառնա Ղարաբաղում կառուցված երրորդ միջազգային օդանավակայանը։ Դրա հիմքը դրվել է 2021 թվականին Գերագույն գլխավոր հրամանատար, նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից։ Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2025 թվականին։ Օդանավակայանի թռիչքուղին կունենա 3000 մետր երկարություն և 60 մետր լայնություն, իսկ օդանավակայանը ժամում կարող է սպասարկել մինչև 200 ուղևորի։

20 Июня 2024 - 12:02
Компания AzVirt обнародовала новые кадры строительства первого аэродрома в Лачинском районе Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, на них видны огромные масштабы земляных работ для выравнивания рельефа, начало бетонирования взлётно-посадочной полосы.
Уже возведены диспетчерская вышка, главное здание терминала, создана парковка.
Международный аэропорт «Лачин» станет третьим по счету международным аэропортом, построенным в Карабахе. Его фундамент был заложен в 2021 году Верховным главнокомандующим, президентом Ильхамом Алиевым. Строительные работы планируется завершить в 2025 году. Длина взлетно-посадочной полосы аэропорта составит 3000 метров, ширина - 60 метров, аэропорт сможет обслуживать до 200 пассажиров в час.