• Ադրբեջանի ՊԱԾ-ը բացահայտել է կիբերհանցագործների ցանց
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ բացահայտվել է պետական և հասարակական գործիչների անունից կեղծ կոչեր պատրաստող կիբերհանցագործների ցանց։
Հաղորդվում է, որ արհեստական ինտելեկտի ծրագրի օգնությամբ տարբեր սոցիալական ցանցերում պետական պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի անունից մեծ շահույթ խոստացող կեղծ գովազդներ են տարածվել։ Այս հայտարարությունները, ի թիվս այլոց, հրապարակվել են Պետական նավթային ընկերության (SOCAR), Kapital բանկի և Ադրբեջանի Միջազգային բանկի անունից։
Կեղծ գովազդի տարածումն իրականացվել է «deepfake» տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, այսինքն՝ օգտագործելով արհեստական ինտելեկտի ծրագիր, որը թույլ է տալիս ստեղծել կեղծ տեսաուղերձներ։
Արդյունքում քրեական գործ է հարուցվել Ք.Օ. 272.2.1 և 272.2.2 հոդվածներով։ Բացի այդ, քրեական գործ է հարուցվել 273.2 և 178.3.1 հոդվածներով։
Կատարվել է բազմակողմանի քննություն։ Այլ երկրների իրավապահ մարմինների հետ օպերատիվ-ընթացակարգային համագործակցության ընթացքում հնարավոր է եղել բացահայտել միջազգային կիբերհանցագործական ցանց։
Պարզվել է, որ չարանենգները համացանցում կեղծ հայտարարություններ են հրապարակել՝ օգտատերերին հրավիրելով գումար ներդնել տարբեր ներդրումային նախագծերում։ Նրանք խոստացել են պարբերաբար ավելացնել ներդրված միջոցները և ներդրումային եկամուտները փոխանցել տուժածների բանկային քարտերին։ Կիբերհանցագործները նաև մուտք են գործել բանկային քարտերի տվյալները և գումար են հանել:
Միջազգային կիբերհանցագործական խմբի անդամները, որոնք հանցավոր ճանապարհով զգալի գումարներ են հափշտակում Ադրբեջանի և այլ երկրների քաղաքացիներից, քրեական պատասխանատվության են ենթարկվել Ուկրաինայի տեղական կառույցների կողմից։ Նրանցից Զոհրաբով Ռաֆիգ Մահիր օղլուն (ծնված 1998թ.) և Նիֆթալիև Սարդար Ալիխան օղլուն (1979թ. ծնված) ձերբակալվել են Ադրբեջանում դատարանի որոշմամբ՝ անդրազգային կազմակերպված խմբի հանցավոր գործունեությանը մասնակցելու համար։

• СГБ Азербайджана разоблачила преступную киберсеть
СГБ Азербайджана сообщает, что раскрыта киберпреступная сеть, готовящая фальшивые обращения от имени государственных и общественных деятелей.
Сообщается, что с помощью программы искусственного интеллекта от имени представителей власти, в том числе президента Азербайджанской Республики, в различных социальных сетях распространялись ложные объявления, обещающие крупную прибыль. Эти объявления были размещены в том числе от имени государственной нефтяной компании (SOCAR), Kapital Bank и Международного банка Азербайджана.
Распространение ложных объявлений осуществлялось с использованием технологий «deepfake», то есть с помощью программы искусственного интеллекта, которая позволяет создавать поддельные видеообращения.
В результате было возбуждено уголовное дело по статьям 272.2.1 и 272.2.2. Кроме того, было возбуждено уголовное дело по статье 273.2 и статье 178.3.1.
Было проведено всестороннее расследование. В ходе оперативно-процессуального сотрудничества с правоохранительными органами других стран удалось раскрыть международную киберпреступную сеть. Пресечены преступные деяния.
Было установлено, что в интернете злоумышленники публиковали фальшивые объявления, приглашая пользователей вкладывать деньги в различные инвестиционные проекты. Они обещали регулярно увеличивать вкладываемые средства и переводить инвестиционный доход на банковские карты потерпевших. Также киберпреступники получали доступ к данным банковских карт и снимали деньги.
Члены международной киберпреступной группировки, присваивающей преступным путем значительные суммы граждан Азербайджана и других стран, были привлечены к уголовной ответственности местными структурами в Украине. Из них Зохрабов Рафиг Махир оглы (1998 года рождения) и Нифталиев Сардар Алихан оглы (1979 года рождения) за участие в преступных действиях транснациональной организованной группировки были арестованы по решению суда в Азербайджане.
Сейчас продолжаются расследования по уголовным делам и уголовно-процессуальные действия в рамках международного правового сотрудничества.