• Հերոսի հիշատակին. Մուբարիզ Իբրահիմովը և նրա սխրանքը 14 տարի անց
Ադրբեջանի ազգային հերոս, ադրբեջանական ժողովրդի անվախ զավակ Մուբարիզ Իբրահիմովի մահից 14 տարի է անցել։
Մուբարիզ Իբրահիմովը ծնվել է 1988 թվականի փետրվարի 7-ին Բիլասուվարի շրջանի Ալիաբադ գյուղում։ 2005 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է հայրենի գյուղի նահատակ Մալիք Փիրիևի անվան միջնակարգ դպրոցը։
2006 թվականի մարտին Մուբարիզ Իբրահիմովը Բիլասուվարի շրջանի զինկոմիսարիատի կողմից զորակոչվել է պարտադիր զինվորական ծառայության, ծառայել է Ներքին զորքերում։ 2007 թվականի նոյեմբերի 20-ին զորացրվել է ենթախմբի հրամանատարի կոչումով:
Սակայն 2009թ. սեպտեմբերի 18-ին Մուբարիզ Իբրահիմովը վերադարձել է զինվորական ծառայության և ավարտել ենթասպայական դասընթացները Զինված ուժերի ուսումնակրթական կենտրոնում։ Այնուհետև նա խիզախորեն կատարել է իր պարտականությունը առաջնագծում՝ որպես մոտոհրաձգային գումարտակի վաշտի հրամանատարի տեղակալ։
2010 թվականի հունիսի 18-ի լույս 19-ի գիշերը Իբրահիմովը, Չայլի գյուղի մոտ անհավասար մարտում ոչնչացրել է թշնամու մեծ թվով կենդանի ուժ, մի քանիսին վիրավորել, սակայն ինքն էլ նահատակվել է։

18 Июня 2024 - 10:14
Исполняется 14 лет со дня гибели Национального героя Азербайджана, бесстрашного сына нашего народа Мубариза Ибрагимова.
Мубариз Ибрагимов родился 7 февраля 1988 года в селе Алиабад Билясуварского района. В 2005 году он с отличием окончил среднюю школу имени шехида Малика Пириева в своем родном селе.
В марте 2006 года М. Ибрагимов был призван военным комиссариатом Билясуварского района на срочную военную службу во Внутренние войска. 20 ноября 2007 года он был уволен в запас в звании командира подгруппы.
Но 18 сентября 2009 года М. Ибрагимов вернулся на военную службу, окончил курсы прапорщиков Учебно-образовательного центра Вооруженных сил. Затем он мужественно исполнял служебный долг на линии фронта в качестве заместителя командира роты мотострелкового батальона.
В ночь с 18 на 19 июня 2010 года М.Ибрагимов, сражаясь в неравном бою возле села Чайлы, уничтожил большую живую силу противника, нескольких ранил, но сам при этом стал шехидом.
За исключительные заслуги и храбрость, проявленные в защите независимости и территориальной целостности Азербайджана, президент Ильхам Алиев своим распоряжением посмертно присвоил Мубаризу Агакерим оглу Ибрагимову звание «Национальный герой Азербайджана».