11 Հունիսի 2024 - 12:11
Նշվում է, որ հունիսի 4-ին Սիրիայում տեղակայված ճամբարներում պահվող մեր քաղաքացիներից վեցը (5 երեխա և 1 կին) հայրենադարձվել են Ադրբեջան։
Հայրենադարձված կինը և երեխաները ժամանակավորապես տեղավորվել են՝ Ադրբեջանի աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությանն առընթեր սոցիալական ծառայությունների գործակալության սոցիալական ծառայության հաստատությունում:
Այցի ընթացքում օմբուդսմենի գրասենյակի ներկայացուցիչները ուսումնասիրել են՝ նրանց իրավունքների ապահովման հետ կապված իրավիճակը, հետաքրքրվել հայրենադարձված քաղաքացիների առողջական և հոգեբանական վիճակով, տեղեկատվություն են ստացել նրանց վերականգնման միջոցառումների մասին։

• Омбудсмен провела встречу с репатриированными азербайджанцами из Сирии
Отмечается, что 4 июня была осуществлена репатриация в Азербайджан шести наших граждан (5 детей и 1 женщина), содержавшихся в лагерях, расположенных на территории Сирии.
Репатриированные женщины и дети временно размещены в учреждении соцобслуживания Агентства социальных услуг при министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана.
Представители Аппарата омбудсмена в ходе визита изучили ситуацию с обеспечением их прав, а также поинтересовались здоровьем и психологическим состоянием репатриированных граждан, получили информацию о мерах по их реабилитации.