• Ադրբեջանում սիբիրախտով հիվանդների թվի աճ է գրանցվել ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ
Առողջապահության նախարարության և Տարածքային բուժհիմնարկների կառավարման միավորման (TƏBİB) մամուլի ծառայությունները հերթական համատեղ հայտարարություն են արել՝ կապված սիբիրախտի հետ կապված իրավիճակի հետ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի Զագաթալայի շրջանի Ֆալդարլը գյուղի ևս երկու բնակչի մոտ սիբիրախտ է ախտորոշվել, և նրանց բուժումը շարունակվում է բժշկական արձանագրության համաձայն։
Հիվանդության բռնկումը գյուղում տեղայնացվել է, դրա համար Հիգիենայի և համաճարակաբանության կենտրոնը, Սննդի անվտանգության գործակալության տարածքային գրասենյակը, Զագաթալայի շրջանի կենդանիների առողջության և անասնաբուժական ծառայությունների վարչությունը, ինչպես նաև ոստիկանության շրջանային բաժինը ձեռնարկել են համապատասխան միջոցներ։

10 Июня 2024 - 12:08
Пресс-службы Министерства здравоохранения и Объединения по управлению территориальными медицинскими учреждениями (TƏBİB) сделали очередное совместное заявление в связи с ситуацией с сибирской язвой.
Как сообщает Armenia.Az, в нём отмечено, что у еще двух жителей села Фалдарлы Загатальского района Азербайджана подтверждён диагноз «Сибирская язва», их лечение продолжается согласно медицинскому протоколу.
Очаг болезни в селе локализован, для этого Центр гигиены и эпидемиологии, региональное отделение Агентства продовольственной безопасности, Управление здоровья животных и ветеринарных услуг Загатальского района, а также районный отдел полиции приняли соответствующие меры.