• Շարիֆով. Միջազգային իրավիճակը բարենպաստ էր Ադրբեջանի համար
Անցյալ տարի միջազգային միջավայրը բարենպաստ էր Ադրբեջանի համար և դրական ազդեցություն ունեցավ հավելյալ եկամուտներ ստանալու վրա։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին այսօր կայացած Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության հանձնաժողովի նիստում ասել է՝ ֆինանսների նախարար Սամիր Շարիֆովը։
«2023 թվականին «Azeri Light» նավթի մեկ բարելը վաճառվել է միջինը 86 դոլարով, ինչը մեզ թույլ է տվել ավելացնել մեր արժութային պահուստները», - ասել է նա։
Բացի այդ, նախարարը նշել է, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից անցկացված լայնածավալ բարեփոխումները ապահովել են տնտեսական աճ։

• Шарифов: Международная конъюнктура была благоприятной для Азербайджана
В прошлом году международная конъюнктура была благоприятной для Азербайджана и положительно повлияла на получение дополнительных доходов.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал министр финансов Самир Шарифов на состоявшемся сегодня заседании комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса.
«В 2023 году один баррель нефти марки Azeri Light был продан в среднем за 86 долларов США, что позволило увеличить наши валютные резервы», - сказал он.
Кроме того, министр отметил, что масштабные реформы, проведенные президентом Ильхамом Алиевым, обеспечили экономический рост.