23 Մայիսի 2024 - 11:32
Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Քլոդ Վիսլերը մայիսի 22-ին Հայաստանի խորհրդարանի նիստում հանդես գալով կողմնակալ հայտարարությամբ՝ «ծանր սրտով», Ղարաբաղն ինքնակամ լքած հայերի հանդեպ «կարեկցանքով տոգորված», Ադրբեջանին կոչ է արել տրամադրել ինչ որ «անհայտ կորած» անձանց ցուցակը։ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը մերժում է Վիսլերի հայտարարությունը, որը փորձում է մեղադրել Ադրբեջանին «էթնիկ զտումների» մեջ և «պահանջում է ազատ արձակել» անձանց, ովքեր ներգրավված են ռազմական հանցագործությունների, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների և ահաբեկչության մեջ:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ իրականում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն իրականացրել է Հայաստանը։ Այդ երկիրը, որը երեսուն տարի օկուպացիայի տակ է պահել ադրբեջանական հողերը, 1987-1991 թվականներին բռնի ուժով վտարել է ավելի քան 300 հազար ադրբեջանցիների իրենց տներից։ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած ավելի քան 4 հազար ադրբեջանցիների ճակատագիրը շարունակում է անհայտ մնալ:
«Այս ամենը վկայում է այն մադին, որ Վիսլերը կողմնակալ վերաբերմունք և խտրական մոտեցում է ցուցաբերում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ վերջին քայլերի ֆոնին, ներառյալ սահմանների սահմանազատումը, անընդունելի են երրորդ կողմի նման վնասակար և ոչ տեղին միջամտությունները:
Համայնքը Քլոդ Վիսլերին կոչ է անում արդար դիրքորոշում ցուցաբերել և արձագանքել ավելի քան 300 հազար արևմտյան ադրբեջանցիների հայրենի հողեր վերադարձի հետ կապված հարցին»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։

Председатель Палаты депутатов Люксембурга Клод Визлер, выступив 22 мая на заседании парламента Армении с предвзятым заявлением, «с тяжелым сердцем» «проникся состраданием» к армянам, добровольно покинувшим Карабах, и призвал Азербайджан предоставить список неких «пропавших без вести» лиц. Община Западного Азербайджана отвергает заявление Визлера, пытающегося обвинить Азербайджан в «этнической чистке» и «требующего освободить» лиц, причастных к военным преступлениям, преступлениям против человечности и терроризму.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении Общины Западного Азербайджана.
Отмечается, что на самом деле политику этнической чистки осуществила Армения. Эта страна, удерживавшая на протяжении тридцати лет азербайджанские земли под оккупацией, в 1987–1991 годах насильственным образом изгнала из родных очагов более 300 тысяч азербайджанцев. Судьба свыше 4 тысяч азербайджанцев, без вести пропавших во время Первой Карабахской войны, все еще остается неизвестной.
«Все это свидетельствует о том, что Визлер проявляет предвзятое отношение к Азербайджану и дискриминационный подход. На фоне последних шагов, предпринятых в области нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, в том числе делимитации границ, подобные пагубные и неуместные вмешательства сторонних государств недопустимы.
Община призывает Клода Визлера занять справедливую позицию и отреагировать на вопрос, связанный с возвращением более 300 тысяч западных азербайджанцев в родные края», - подчеркивается в заявлении.