• Հունգարիայի դեսպանը՝ Եվրոպայի էներգետիկ ռեսուրսների դիվերսիֆիկացման գործում Բաքվի դերի մասին
Ադրբեջանը գնալով ավելի կարևոր դեր կխաղա Եվրոպայի էներգետիկ ռեսուրսների դիվերսիֆիկացման գործում՝ ԵՄ-ին վերականգնվող էներգիա, էլեկտրաէներգիա և էներգետիկ ռեսուրսներ մատակարարելով:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Հունգարիայի դեսպան Թամաշ Թորմանը ADA համալսարանում անցկացվող «Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հնարավորություններն ու մարտահրավերները. եվրոպական և տարածաշրջանային հեռանկարներ» թեմայով միջազգային գիտաժողովում:
«Կարելի է արագացնել էներգետիկ ենթակառուցվածքների միջև առկա փոխկապակցման ամրապնդումը, որոնք էական նշանակություն ունեն ԵՄ էներգետիկ անվտանգության համար, ինչը կնպաստի էներգետիկ ռեսուրսների դիվերսիֆիկացմանը», - ասել է նա:
Դեսպանը նաև նշել է, որ Ադրբեջանը գնալով ավելի կարևոր դեր է խաղալու էներգառեսուրսների դիվերսիֆիկացման գործում, մասնավորապես, «Կանաչ էներգիա» նախագծի շրջանակներում՝ վերականգնվող էներգիա մատակարարելով Եվրոպային։

Азербайджан будет играть все более важную роль в диверсификации энергоресурсов Европы, поставляя ВИЭ, электричество и энергоносители в ЕС.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил посол Венгрии в Азербайджане Тамаш Торма в ходе мероприятия «COP 29: Возможности и вызовы в области климатических действий. Европейские и региональные перспективы» в Университете ADA.
«Укрепление существующих взаимосвязей между энергетическими инфраструктурами, которые необходимы для энергетической безопасности ЕС, может быть ускорено, что будет способствовать диверсификации энергетических ресурсов, являющихся фундаментальными основами энергетической безопасности Венгрии, а также ЕС в целом», - сказал он.
Также посол отметил, что Азербайджан будет играть все более важную роль в диверсификации энергоресурсов, в частности, в рамках проекта «Зеленая энергия», поставляя ВИЭ в Европу.