• Տոկաևը՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության մասին
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում ասել է՝ Ղազախստանի նախագահ Կասըմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
«Ղազախստանն անտարբեր չի մնում այս թեմայի նկատմամբ։ Մենք շահագրգռված ենք երկու բարեկամ պետությունների միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքմամբ։ Երևանի և Բաքվի միջև կայուն խաղաղության հաստատումը բխում է մեր երկրի շահերից»,- ասել է նա։
Նախագահ Տոկաևը հավելել է, որ որպես խաղաղապահ նախաձեռնությունների նախաձեռնող և աջակից՝ Ղազախստանը պատրաստ է աջակցել մեր տարածաշրջանի խաղաղ և կայուն զարգացմանն ուղղված ցանկացած ջանքերի։
Նա նաև ընդգծել է, որ Եվրասիայի տրանսպորտային համակարգում Հարավային Կովկասի նշանակությունը զգալիորեն աճել է, և այդ պատճառով տարածաշրջանում տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումը դառնում է անհրաժեշտություն։
«Տրանսպորտային կապերի ամբողջական շահագործումը կարևոր քայլ է ողջ Հարավային Կովկասի տնտեսական ինտեգրման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ», - նշել է պետության ղեկավարը։

ЗакрытьТокаев о мире между Баку и Ереваном
Как передает Armenia.Az, об этом президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев заявил в интервью армянским СМИ.
«Казахстан не остается равнодушным к этой теме. Мы заинтересованы в скорейшем заключении мирного договора между двумя дружественными нам государствами. Установление прочного мира между Ереваном и Баку отвечает интересам нашей страны», - сказал он.
Президент Токаев добавил, что как инициатор и сторонник миротворческих инициатив Казахстан готов поддержать любые усилия, направленные на мирное и устойчивое развитие нашего региона.
Он также подчеркнул, что значимость Южного Кавказа в транспортной системе Евразии существенно возросла, и поэтому разблокировка транспортных путей в регионе становится необходимостью.
«Полноценная работа транспортного сообщения является важным шагом на пути экономической интеграции всего Южного Кавказа и установления стабильного мира в регионе», - отметил глава государства.