13 Ապրիլի 2024 - 10:10
Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը պլանավորում է այս տարվա մայիսի երրորդ տասնօրյակում պետական այց կատարել Ադրբեջան։
Ըստ Report-ի՝ այս մասին Տաջիկստանի արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնել են՝ նախարար Սիրոջիդին Մուհրիդդինի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումից հետո։
Նախարարների հանդիպումը կայացել է Մինսկում՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության ԱԳ նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) հարթակներում։ «Նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև՝ մայիսի երկրորդ տասնօրյակում Ադրբեջանում Տաջիկստանի մշակույթի օրերի, Տաջիկստանի կինոյի օրերի և տաջիկա-ադրբեջանական բիզնես ֆորումի անցկացման շուրջ»,- ասել են ԱԳՆ-ում՝ նշելով, որ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցեր։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն անցած տարվա ապրիլին պետական այցով եղել է Դուշանբեում։ Տաջիկստանի նախագահի հետ բանակցությունների արդյունքը դարձավ համագործակցության 14 փաստաթղթերի ստորագրումը։ Իլհամ Ալիևը կրկին Դուշանբե է ժամանել սեպտեմբերին՝ որպես Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների խորհրդատվական հանդիպմանը պատվավոր հյուր։

13 Апреля 2024 - 09:10
Президент Таджикистана Эмомали Рахмон планирует совершить государственный визит в Азербайджан в третьей декаде мая этого года.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщили в МИД Таджикистана после встречи министра Сироджиддина Мухриддина с главой внешнеполитического ведомства Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Встреча министров прошла на полях Совета министров иностранных дел (СМИД) стран Содружества Независимых Государств в Минске. «Министры также обменялись мнениями о проведении во второй декаде мая дней культуры Таджикистана в Азербайджане, дней таджикского кино и Таджикско-Азербайджанского бизнес-форума», - отметили в МИД, отметив, что также обсуждались вопросы региональной и международной повестки.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в апреле прошлого года совершил государственный визит в Душанбе. Результатом переговоров с президентом Таджикистана стало подписание 14 документов о сотрудничестве. Еще раз Ильхам Алиев приезжал в Душанбе в сентябре в качестве почетного гостя на консультативной встрече глав государств Центральной Азии.