• Ադրբեջանում զինծառայողի վիրավորման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Գուբադլիի զինվորական դատախազություն տեղեկություն է ստացվել Հայաստանի գնդակոծության հետևանքով ՊՍԾ թիվ N զորամասի զինծառայող, ավագ լեյտենանտ Ռովշան Ուզեյիր օղլու Մամեդովի վիրավորվելու մասին։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է զինվորական դատախազի ավագ օգնական, Զինվորական դատախազության մամուլի ծառայության ղեկավար, արդարադատության գլխավոր խորհրդական Ֆիրադ Ալիևը։
Նրա խոսքով, ստացված տվյալների հիման վրա Գուբադլիի շրջանի զինվորական դատախազության և Զինվորական դատախազության քրեագիտության և ռազմական տեխնոլոգիաների վարչության աշխատակիցները ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցառումներ և կատարել այլ գործողություններ։
Փաստի առթիվ Գուբադլիի շրջանի զինվորական դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել ՔՕ 29120.2.7 (երկու և ավելի անձանց նկատմամբ սպանության փորձ) և 29120.2.12 (սպանության փորձ՝ ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության հողի վրա) հոդվածներով, հարցաքննվել են վկաներ, նշանակվել են համապատասխան փորձաքննություններ և կատարվել են անհետաձգելի անհրաժեշտ քննչական գործողություններ։
Հետաքննությունը ներկայումս շարունակվում է, բոլոր միջոցները կձեռնարկվեն օրենսդրության պահանջներին, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի համընդհանուր նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան։

• В Азербайджане возбуждено уголовное дело по факту ранения военнослужащего
В Губадлинскую военную прокуратуру поступила информация о ранении военнослужащего N-ской воинской части Государственной пограничной службы (ГПС) старшего лейтенанта Ровшана Узеир оглу Мамедова в результате обстрела со стороны Армении.
Об этом Armenia.Az сообщил старший помощник военного прокурора, глава пресс-службы Военной прокуратуры, главный советник юстиции Фирад Алиев.
По его словам, на основе поступивших данных сотрудники военной прокуратуры Губадлинского района и Управления криминалистики и военных технологий Военной прокуратуры провели необходимые мероприятия и осуществили другие действия.
По факту в военной прокуратуре Губадлинского района по статьям 29120.2.7 (попытка убийства двух и более человек) и 29120.2.12 (попытка убийства человека из-за национальной, расовой, религиозной принадлежности) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики было возбуждено уголовное дело, допрошены свидетели, назначены соответствующие экспертизы и проведены неотложные необходимые следственные действия.
В настоящее время расследование продолжается, все меры будут приняты в соответствии с требованиями законодательства и общепринятыми нормами и принципами международного права.