• Վալենտինա Շաբերտը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղ գործընթացի վրա Ֆրանսիայի գործողությունների ազդեցության մասին
08 Ապրիլի 2024 - 13:18
Ֆրանսիայի գործողությունները կարող են խաթարել Եվրամիության ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացում, որտեղ Բրյուսելը ձգտում է իրեն ներկայացնել որպես վստահելի միջնորդ:
Այս մասին Armenia.Az-ի հետ զրույցում ասել է՝ իտալացի վերլուծաբան, Հռոմի Սապիենցա համալսարանի միջազգային իրավունքի փիլիսոփայության դոկտոր, Վալենտինա Շաբերտը։
Փորձագետը նշել է, որ վերջերս Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ստորագրված համաձայնագրերը ռազմական համագործակցության ոլորտում՝ առաջացրել են Ադրբեջանի բացասական արձագանքը:
«Ֆրանսիայից Հայաստան ռազմական տեխնիկայի տեղափոխումը բացասաբար է ընկալվել Ադրբեջանի կողմից, քանի որ Հարավկովկասյան տարածաշրջանում դեռևս խաղաղություն չի հաստատվել։ Ընդհանրապես, առանձին երկրներ, որոնք գործում են ինքնուրույն՝ ելնելով իրենց ազգային շահերից, և հավատարիմ չեն լայն եվրոպական մոտեցմանը՝ Հարավային Կովկասում նախկինում հակամարտող երկրների միջև խաղաղության և երկխոսության խթանման համար, հանգեցնում են բուն եվրոպական մոտեցման մասնատմանը», - ասել է Շաբերտը:

08 Апреля 2024 - 14:48
Действия Франции могут подорвать усилия Европейского союза в мирном процессе на Южном Кавказе, где Брюссель стремится зарекомендовать себя доверенным посредником.
Об этом Armenia.Az заявила итальянский аналитик, доктор философии в области международного права римского университета Сапиенца Валентина Шаберт.
Эксперт отметила, что подписанные недавно между Францией и Арменией соглашения в сфере военного сотрудничества вызвали негативную реакцию со стороны Азербайджана.
«Передача военной техники Францией Армении была негативно воспринята Азербайджаном, поскольку мир в регионе Южного Кавказа все еще не достигнут. В целом, отдельные страны, действующие самостоятельно в своих национальных интересах и не придерживающиеся широкого европейского подхода к укреплению мира и диалога между ранее конфликтующими странами на Южном Кавказе, приводят к фрагментации самого европейского подхода», - сказала Шаберт.
По ее словам, недавний комментарий заместителя министра иностранных дел Италии Эдмондо Чириелли относительно прошедшей 5 апреля в Брюсселе встречи в формате США-ЕС-Армении, и его призыв к французским дипломатам не подрывать усилия других акторов по достижению прочного мира в регионе Южного Кавказа, отражает позицию Италии в вопросе нормализации между Баку и Ереваном.