• Թուրք և ադրբեջանցի կինոգործիչները համատեղ պատմական ֆիլմ կնկարահանեն
Ադրբեջանի Հանրապետության կինոգործակալության և թուրքական հայտնի Saka Film Prodüksiyon և Tulpar Film կինոընկերությունների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր։
Ինչպես գործակալությունից հայտնել են AZERTAC-ին, հուշագրի համաձայն, նախատեսվում է նկարահանել համատեղ ֆիլմ՝ «Ոսկե գնացք» (Altın tren) անվամբ, որը շուտով կհայտնվի Ադրբեջանի և Թուրքիայի շուկաներում։
Փոխըմբռնման եռակողմ հուշագիրը, որը սահմանում է համատեղ գործունեությունը կինոարտադրության ուղղությամբ, ադրբեջանական կողմից ստորագրել է Կինոգործակալության գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Օրխան Ֆիքրեթօղլուն։
Ֆիլմը, որը նախատեսվում է նկարահանել Ադրբեջանում, պատմում է 20-րդ դարի սկզբի Թուրքիայի և Ադրբեջանի հարաբերությունների մասին։ Ֆիլմի պատմում է, թե ինչպես զորավար Նուրու փաշան օգնության հասավ Ադրբեջանին, ինչպես ոսկով բեռնված վագոնները Ադրբեջանից ուղարկվեցին եղբայրական Թուրքիա:

• Турецкие и азербайджанские кинематографисты снимут совместный исторический фильм
Между Агентством кино Азербайджанской Республики (АКАР) и известными кинокомпаниями Турции Saka Film Prodüksiyon и Tulpar Film подписан Меморандум о взаимопонимании.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в агентстве, согласно меморандуму, предусмотрено производство совместного фильма под названием «Золотой поезд» (Altın tren), который в ближайшее время выйдет на рынки Азербайджана и Турции.
Трехсторонний Меморандум о взаимопонимании, определяющий совместную деятельность в направлении кинопроизводства, с азербайджанской стороны подписал исполняющий обязанности генерального директора Агентства кино Орхан Фикретоглу.
В фильме, съемки которого планируется провести в Азербайджане, рассказывается о взаимоотношениях Турции и Азербайджана в начале ХХ века. Cюжетную линию фильма составляет приход на помощь Азербайджану полководца Нуру Паша, а также отправка вагонов с золотом из Азербайджана в братскую Турцию.