• Ռավան Հասանով. Թուրքաֆոբիան, ադրբեջանաֆոբիան ժամանակակից աշխարհի իրողություններն են
Իսլամաֆոբիան, թուրքաֆոբիան, ադրբեջանաֆոբիան իրողություններ են, որոնց մենք պետք է առերեսվենք ժամանակակից աշխարհում, և արևմտյան որոշ երկրների գործողություններն այս ուղղությամբ բերում են կրոնի քաղաքականացման։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բաքվում կայանալիք «Բազմազանության պահպանում. իսլամաֆոբիայի դեմ պայքար 2024-ին» համաժողովին նվիրված մամուլի ասուլիսում ասել է Մուլտիկուլտուրալիզմի միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ռավան Հասանովը։
Նա նշել է, որ մարտի 8-9-ը կայանալիք միջազգային համաժողովում քննարկվելու են իսլամաֆոբիայի նոր կերպարները։
«Գլխավոր լիագումար նիստը կազմակերպվել է ISESCO-ի հետ համատեղ։ Մենք նախատեսում ենք այս համաժողովը վերածել կայուն հարթակի։ Ադրբեջանն առաջիններից էր, ով այս մակարդակով քննարկման դրեց իսլամաֆոբիան»,- ասել է Հասանովը:

05 Марта 2024 - 12:28
Исламофобия, тюркофобия, азербайджанофобия - это реалии, с которыми нам приходится сталкиваться в современном мире, и действия некоторых западных стран в этом направлении ведут к политизации религии.
Как сообщает Armenia.Az, об этом исполнительный директор Международного центра мультикультурализма Раван Гасанов сказал на пресс-конференции, посвященной предстоящей в Баку конференции «Сохранение многообразия: борьба с исламофобией в 2024 году».
Он отметил, что на международной конференции, которая пройдет 8-9 марта, будут обсуждаться новые облики исламофобии.
«Основное пленарное заседание организовано совместно с ИСЕСКО. Планируем превратить эту конференцию в устойчивую платформу. Азербайджан одним из первых вынес исламофобию на обсуждение на подобном уровне», - сказал Гасанов.