04 Մարտի 2024 - 11:38
Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը (ՀԿԹՀ) ուզում է հաղորդակցությունների տեխնոլոգիաների դարաշրջանում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բարձրացնել ավելի բարձր մակարդակի վրա։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է ՀԿԹՀ նախագահ Էրսին Թաթարը Անթալիայում ընթացող III դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում։
Նրա խոսքով, երկու երկրների հարաբերություններն անհրաժեշտ է ընդլայնել ու ամրապնդել բոլոր ուղղություններով։
«Մեզ շատ ուրախացնում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի անսասան միասնությունը և այն փաստը, որ Ադրբեջանն ավելի ուժեղ է դարձել Ղարաբաղում տարած հաղթանակից հետո։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը նույնպես միշտ ասում է, որ մեծ նշանակություն է տալիս թյուրքական աշխարհին։ Բոլոր ոլորտներում թյուրքական պետությունների միջև կապերի ընդլայնումը ազդանշան է, որ մենք ապագայում ավելի ուժեղ ենք լինելու»,- ընդգծե է Էրսին Թաթարը:

04 Марта 2024 - 09:38
Турецкая Республика Северного Кипра (ТРСК) хочет вывести свои отношения с Азербайджаном на более высокий уровень в эпоху коммуникационных технологий.
Об этом Armenia.Az сказал в кулуарах III Дипломатического форума в Анталии президент ТРСК Эрсин Татар.
По его словам, отношения между двумя странами необходимо расширять и укреплять по всем направлениям.
«Нас очень радуют незыблемое единство Турции с Азербайджаном, тот факт, что Азербайджан стал сильнее после победы в Карабахе. Президент Ильхам Алиев также всегда говорит, что придает большое значение тюркскому миру. Расширение связей между тюркскими государствами во всех сферах дает сигнал о том, что в будущем мы будем сильнее. Мы не должны забывать, что тюркские народы со всеми своими ценностями являются неотъемлемой частью одной семьи», - указал Э.Татар.