01 Մարտի 2024 - 18:20
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ ասել է՝ ԱՀ նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Խաղաղության պայմանագիրը չպետք է կնքվի միայն հանուն պայմանագրի։ Խաղաղության հասնելու իրական և անկեղծ մտադրություն պետք է լինի: Այս առումով Ադրբեջանն ընդգծում է նաև խաղաղության պայմանագրի երկկողմանի տեսակետը։ Տարածաշրջանում խաղաղությունը գտնվում է Բաքվի և Երևանի միջև, ոչ թե Փարիզում կամ Բրյուսելում կամ որևէ այլ վայրում: Երկու երկրները պետք է միավորվեն և առաջ տանեն խաղաղության օրակարգը»,- ասել է նա։
Հաջիևը նշել է, որ Ադրբեջանի համար Ղարաբաղի հարցն այլևս չկա, և երկրի օրակարգը վերաբերում է խաղաղությանը և համագործակցությանը։
«Հայկական կողմին ներկայացվել են նաև խաղաղության օրակարգի հիմնարար սկզբունքները և խաղաղության պայմանագրի տեքստը։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս Ադրբեջանի վճռականությունը՝ առաջ մղելու խաղաղության օրակարգը։ Կողմերի միջև դիվանագիտական բանակցությունները շարունակվում են, և Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ընթացքում առաջնորդների հանդիպումը շատ արդյունավետ և դրական էր։ Մենք հավատարիմ ենք նման պարամետրերի հիման վրա առաջ շարժվելուն»,- հավելել է նա:

01 Марта 2024 - 13:42
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил помощник Президента Азербайджанской Республики, заведующий отделом внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев в ходе панельной дискуссии на дипломатическом форуме в Анталье.
«Мирный договор не должен заключаться только ради договора. Должно быть реальное и неподдельное намерение достичь мира. В этой связи Азербайджан также подчеркивает двусторонний аспект мирного договора. Мир в регионе лежит между Баку и Ереваном, а не в Париже или Брюсселе или где-либо еще. Две страны должны объединиться и продвигать мирную повестку дня», - сказал он.
Гаджиев отметил, что для Азербайджана больше нет карабахского вопроса, и повестка дня страны касается мира и сотрудничества.
«Основополагающие принципы мирной повестки дня и текст мирного договора также были представлены армянской стороне. Это еще раз демонстрирует твердую решимость Азербайджана продвигать мирную повестку дня. Дипломатические переговоры между сторонами продолжаются, и во время Мюнхенской конференции по безопасности встреча лидеров была очень плодотворной и прошла в позитивном ключе. Мы стремимся продвигаться вперед, основываясь на таких параметрах», - добавил он.