• Էդի Ռամա. ադրբեջանական գազը վճռորոշ նշանակություն ունի Եվրոպայի ապագայի համար
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին մարտի 1-ին Բաքվում՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի և Կանաչ էներգետիկայի խորհրդատվական խորհրդի 2-րդ նախարարական նիստի ժամանակ ասել է Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման։
Նրա խոսքով՝ ՀԳՄ-ն դարձել է ինտենսիվ համագործակցության կամուրջ՝ մերձեցնելով երկրները, ընկերությունները և միջազգային ֆինանսական կառույցները։
«Այսօր մենք բոլորս կարող ենք վկայել, որ Հարավային գազային միջանցքն արդեն փոխել է բազմաթիվ կյանքեր և ավելի անվտանգ դարձրել Եվրոպան։ Մինչ Եվրոպան ավելացնում է ՀԳՄ-ի մատակարարումները, Հարավային գազային միջանցքը, անկասկած, կմնա ԵՄ-ին մատակարարվող գազատարով գազի սակավաթիվ կայուն և մրցունակ աղբյուրներից մեկը»,- ասել է Ռաման։
Ալբանիայի վարչապետի խոսքով՝ ադրբեջանական գազը վճռորոշ նշանակություն ունի Եվրոպայի ընդհանուր ապագայի համար։

• Эди Рама: Азербайджанский газ имеет решающее значение для будущего Европы
Как сообщает Armenia.Az, об этом премьер-министр Албании Эди Рама сказал 1 марта на 10-м министерском заседании Консультативного совета Южного газового коридора и 2-м министерском заседании Консультативного совета по зеленой энергии в Баку.
По его словам, ЮГК стал мостом интенсивного сотрудничества, сближающим страны, компании и международные финансовые институты.
«Сегодня мы все можем засвидетельствовать, что Южный газовый коридор уже изменил многие жизни и сделал Европу безопаснее. В то время как Европа наращивает поставки СПГ, Южный газовый коридор, несомненно, останется одним из немногих стабильных и конкурентоспособных источников поставляемого в ЕС трубопроводного газа», - сказал Рама.
По словам премьер-министра Албании, азербайджанский газ имеет решающее значение для общего будущего Европы.
Эди Рама также подчеркнул, что Албания стремится и дальше извлекать выгоду из ЮГК, направляя инвестиции в проекты по возобновляемым источникам энергии и развитие устойчивой инфраструктуры.