29 Փետրվարի 2024 - 11:08
Մեր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնումից հետո, Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը որոշում է կայացնում ադրբեջանական պատվիրակությանը զրկել ձայնի իրավունքից։ Ցավոք, այս որոշումը կայացվել է Գերմանիայի խորհրդարանի պատգամավորի նախաձեռնությամբ և այդ անձը կանցլեր Շոլցի գլխավորած կուսակցության անդամ է։ Սա երկակի ստանդարտներ կամ խաղ չէ՞ մեզ հետ։ Գերմանիայի կանցլերը դրսևորում է անաչառություն, և նրա հայտարարություններն ու գործողություններն արտացոլում են դա։ Իսկ նրա ղեկավարած կուսակցության անդամը ցանկանում է հեռացնել Ադրբեջանին, որը ԵԽԽՎ երկու ոչ քրիստոնեական երկրներից մեկն է, և դա անում է ցուցադրաբար և նպատակային։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ ընդունելով Գերմանիայի տնտեսության արևելյան կոմիտեի պատվիրակությանը։
Պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը որոշել է չմասնակցել ԵԽԽՎ նիստերին։ «Որովհետև եթե մենք իրավունք չունենք արտահայտելու մեր դիրքորոշումը, ապա ինչո՞ւ պետք է այնտեղ լինենք»,- ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նա ընդգծել է, որ եթե մեկ տարվա ընթացքում մեր պատվիրակության իրավունքները չվերականգնվեն, ապա Ադրբեջանը կարող է լրջորեն քննարկել Եվրախորհրդից ամբողջական դուրս գալու հարցը։

• Алиев о возможном выходе Азербайджана из Совета Европы
После восстановления нашей территориальной целостности и суверенитета Парламентская Ассамблея Совета Европы принимает решение лишить азербайджанскую делегацию права голоса. К сожалению, такое решение было принято по инициативе члена парламента Германии и это лицо является членом партии, возглавляемой Канцлером Шольцем. Это разве не двойные стандарты или игра с нами?! Канцлер Германии демонстрирует беспристрастность, и его заявления и действия отражают это. А член возглавляемой им партии хочет отстранить Азербайджан, являющийся одной из двух нехристианских стран в ПАСЕ, и делает это демонстративно и целенаправленно.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал президент Ильхам Алиев принимая делегацию Восточного комитета германской экономики.
Глава государства напомнил, что Азербайджан принял решение не участвовать в сессиях ПАСЕ. «Потому что, если у нас нет права выражать свою позицию, то зачем нам там находиться?», - заявил Президент Ильхам Алиев. Он подчеркнул, что если в течение года права нашей делегации не будут восстановлены, то Азербайджан может серьезно рассмотреть вопрос о полном выходе из Совета Европы.