• Ալիևը Սաուդյան Արաբիայի նախարարին պատմել է «Մեծ վերադարձի» մասին. հանդիպման մանրամասները
Փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Սաուդյան Արաբիայի hաջի և ումրայի գործերի նախարար Թաուֆիգ բին Ֆաուզան Ալ-Ռաբիային։
Հանդիպմանը նախարարը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին ընտրություններում տարած հաղթանակի և ադրբեջանական հողերի օկուպացիայից ազատագրման կապակցությամբ։ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքների համար։
Իլհամ Ալիևը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների կապակցությամբ։ Պետության ղեկավարը հիշեցրել է, որ Սաուդյան Արաբիան, առաջնորդվելով իսլամական համերաշխության սկզբունքով՝ դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել Հայաստանի հետ ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի ժամանակ: Նա հայտարարել է, որ ադրբեջանական ժողովուրդը և ադրբեջանական պետությունը բարձր են գնահատում Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի նման արդարացի դիրքորոշումը։
Նախագահը խոսել է Ղարաբաղում վերականգնողական և շինարարական աշխատանքների և «Մեծ վերադարձ» ծրագրի իրականացման մասին։
Անդրադառնալով Սաուդյան Արաբիայից Ադրբեջան զբոսաշրջիկների թվի աճի դրական դինամիկային՝ երկրի ղեկավարն ընդգծել է COVID-19 համաճարակից առաջ ձեռքբերված ցուցանիշների կարևորությունը և նշել այս ուղղությամբ մեծ ներուժի առկայությունը։
12:01
Փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Սաուդյան Արաբիայի Հաջի և Ումրայի գործերի նախարար Թաուֆիկ բին Ֆաուզան Ալ-Ռաբիային:

27 Февраля 2024 - 15:00
27 февраля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял министра по делам хаджа и умры Саудовской Аравии Тауфига бин Фаузана Аль-Рабиа.
На встрече министр поздравил Ильхама Алиева с победой на выборах и освобождением азербайджанских земель от оккупации. Ильхам Алиев поблагодарил за поздравления.
Ильхам Алиев выразил удовлетворение дружественными отношениями между нашими странами. Глава государства напомнил, что Саудовская Аравия, руководствуясь принципом исламской солидарности, не устанавливала дипломатические отношения с Арменией в период оккупации азербайджанских земель, заявил, что азербайджанский народ и азербайджанское государство высоко ценят такую справедливую позицию Турции, Саудовской Аравии и Пакистана. Президент рассказал о восстановительно-строительных работах в Карабахе, о реализации проекта «Великое возвращение».
Коснувшись положительной динамики в росте числа туристов из Саудовской Аравии в Азербайджан, глава государства подчеркнул важность достижения цифр, предшествовавших пандемии COVID-19, отметил большой потенциал в этом направлении.
10:54