• Որտե՞ղ է կանգնեցվելու Խոջալուի ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը
Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի կողմից՝ Խոջալուի ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը կանգնեցվելու է Խոջալու-Ասկերան ճանապարհի վրա։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Անար Ալեքբարովը՝ պետության ղեկավարին տեղեկացնելով հուշահամալիրի մասին։
Նա նշել է, որ հուշահամալիրը բաղկացած է լինելու մի քանի բաժիններից. Այստեղ ներկայացվելո են փաստեր՝ Խոջալուի ողբերգության, Խոջալուի պատմության, աշխարհագրական նշանակության, Խոջալուի բնակիչների կյանքից մինչև ողբերգությունը, ինչպես նաև Խոջալուի շրջանի մակետը, որը հստակորեն ցույց կտա Խոջալուի աշխարհագրական դիրքը:
Հուշահամալիրում կցուցադրվեն Խոջալուի ողբերգության մասին վավերագրական և այլ տեսանյութեր, նյութեր՝ Խոջալուն օկուպացիայից ազատագրելու և հանցագործներին պատժելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների, այնպիսի ողբերգությունների պատճառների և հետևանքների մասին, ինչպիսիք են ցեղասպանությունը, դրանց կանխարգելման անհրաժեշտության և մարդու իրավունքները հարգելու կարևորության մասին:

• Где будет воздвигнут мемориал жертвам Ходжалинского геноцида?
Мемориал жертвам Ходжалинского геноцида будет воздвигнут Фондом Гейдара Алиева на пути Ходжалы-Аскеран.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил помощник президента Азербайджана Анар Алекберов, информируя главу государства о мемориале.
Он отметил, что мемориал будет состоять из нескольких разделов. Здесь будут представлены факты о Ходжалинской трагедии, об истории, географическом значении Ходжалы, о жизни ходжалинцев до трагедии, а также макет Ходжалинского района, чтобы наглядно проиллюстрировать географическую позицию Ходжалы.
В мемориале будут демонстрироваться документальные фильмы и другие видеоматериалы о Ходжалинской трагедии, материалы о мерах, принятых для освобождения Ходжалы от оккупации и наказания преступников, о причинах и последствиях таких трагедий, как геноцид, необходимости их предотвращения, важности уважения прав человека.