06 Դեկտեմբերի 2023 - 19:05
Ֆրանսիայի նախագահը (Էմանուել Մակրոնը - խմբ.) առաջարկեց Պրահայում հանդիպել Շառլ Միշելի և Հայաստանի վարչապետի հետ։ Պրահայում կայացած հանդիպումը դրական եմ գնահատում, քանի որ այն ժամանակ վարչապետ Փաշինյանը ճանաչեց Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս։ Ճիշտ է, հետո նա այլ հայտարարություն արեց ու շեղվեց իր կարծիքից։ Այն ժամանակ նա շնորհավորական նամակ հղեց «Լեռնային Ղարաբաղին»: Դրանով հանդերձ Պրահայում կայացած հանդիպման արդյունքները դրական եմ գնահատել։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը «Ղարաբաղ. վերադարձ տուն 30 տարի անց. ձեռքբերումներ և դժվարություններ» խորագրով համաժողովում, որը կազմակերպել է ADA համալսարանը Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի հետ համատեղ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցությունների հարցին՝ պետության ղեկավարը նշել է. «Բանակցությունները շարունակվել են այս ձևաչափով։ Բայց ի՞նչ եղավ հետո։ Ֆրանսիայի նախագահը իր հեռուստահարցազրույցներից մեկում ոչ միանշանակ, անընդունելի բառեր ու արտահայտություններ օգտագործեց Ադրբեջանի հասցեին և դրանով իսկ ինքն իրեն հեռացրեց գործընթացից, քանի որ պարզ էր, որ եթե կորցնես չեզոքությունդ, այլևս չես կարող միջնորդ լինել, դու բաց ես թողնում հնարավորությունը: Դրա համար էլ դուք պետք է չեզոք մնաք: Դա պայմանավորված էր տարբեր պատճառներով։ Մի խոսքով, միջնորդության հնարավորությունը բաց թողնվեց։ Մենք պաշտոնապես հայտարարեցինք, որ հնարավոր չենք համարում Ֆրանսիայի ներկայացուցչի մասնակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Ուստի կոնկրետ այս պատճառով ես չգնացի Գրանադա»։

• Президент Ильхам Алиев раскрыл причины своего отказа от поездки в Гранаду
Президент Франции (Эмманюэль Макрон – ред.) выдвинул предложение о проведении встречи с Шарлем Мишелем и премьер-министром Армении в Праге. Я положительно оцениваю встречу, проведенную в Праге, поскольку в то время премьер-министр Пашинян признал Карабах как часть Азербайджана. Правда, затем он выступил с другим заявлением, отошел от своего мнения. Тогда он отправил поздравительное письмо в «Нагорный Карабах». Тем не менее, я оценил результаты встречи в Праге как положительные.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев на Форуме «Карабах: Возвращение домой спустя 30 лет. Достижения и трудности», организованном Университетом АДА совместно с Центром анализа международных отношений.
Касаясь вопроса мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией, глава государства отметил: «Переговоры продолжались в этом формате. Но что произошло потом? В одном из своих телевизионных интервью президент Франции использовал неоднозначные, неприемлемые слова и выражения в адрес Азербайджана, и тем самым отстранил себя от процесса, поскольку было ясно, что если вы теряете свой нейтралитет, вы больше не можете быть посредником, вы упускаете этот шанс. Поэтому вам нужно оставаться нейтральным. Это было обусловлено различными причинами. Одним словом, возможность посредничества была упущена. Мы официально заявили, что не считаем возможным, чтобы представитель Франции участвовал в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Поэтому, из-за этой конкретной причины я не поехал в Гранаду».