01 Դեկտեմբերի 2023 - 10:44
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի 30-րդ նիստին մասնակցելու շրջանակներում հանդիպել է Շվեդիայի և Բոսնիա և Հերցեգովինայի ԱԳ նախարարներ Թոբիաս Բիլստրյոմի և Էլմեդին Կոնակովիչի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպումների ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով Շվեդիայի և Բոսնիա և Հերցեգովինայի հետ Ադրբեջանի համագործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Ջեյհուն Բայրամովն իր զրուցակիցներին պատմել է Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հակաահաբեկչական միջոցառումները պայմանավորող գործոնների, այն սպառնալիքների մասին, որոնք բխում էին Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հայկական զինված ուժերից, տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու Բաքվի ծրագրերի մասին։
Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ թեև Ադրբեջանը համառորեն առաջ է մղում խաղաղության օրակարգը, սակայն Հայաստանը զրպարտչական արշավ է իրականացնում մեր երկրի դեմ, ինչը չի ծառայում խաղաղությանը։

• Байрамов рассказал шведскому коллеге о планах по обеспечению мира
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках участия в 30-м заседании Совета глав МИД ОБСЕ встретился с министрами иностранных дел Швеции и Боснии и Герцеговины Тобиасом Бильстремом и Эльмедином Конаковичем.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе встреч состоялся обмен мнениями о сотрудничестве Азербайджана со Швецией и Боснией и Герцеговиной в двустороннем и многостороннем форматах, а также по региональным вопросам.
Джейхун Байрамов рассказал собеседникам о факторах, обусловивших антитеррористические мероприятия, предпринятые Азербайджаном, об угрозах, исходивших от армянских вооруженных сил на территории Азербайджана, о планах нашей страны по обеспечению мира и стабильности в регионе.
Джейхун Байрамов подчеркнул, что хотя Азербайджан настойчиво продвигает мирную повестку, Армения проводит клеветническую кампанию против нашей страны, что не служит миру.