30 Նոյեմբերի 2023 - 16:29
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին՝ «Մարդու իրավունքներ - 75 Բաքվի համաժողով. Համապարփակության և անբաժանելիության աջակցում՝ գլոբալ և ազգային մարտահրավերների լուծման համար» միջազգային համաժողովում ասել է՝ ANAMA-ի կրթության, միջազգային կապերի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Ռամիլ Ազիզովը:
«Այսօր ազատագրված տարածքներում հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 110 հազար ական և չպայթած զինամթերք։ Մաքրվել է մոտ հարյուր հազար հեկտար։ Ընդհանուր առմամբ, մեր տարածքի ավելի քան 8 հազար քառակուսի կիլոմետրը համարվում է աղտոտված»,- նշել է նա։

• Сколько мин выявлено и обезврежено на освобожденных территориях?
Как передает Armenia.Az, об этом на международной конференции «Права человека - 75 Бакинская конференция: Поощрение универсальности и неделимости для решения глобальных и национальных вызовов» сказал начальник управления по просвещению, международных связей и связей с общественностью ANAMA Рамиль Азизов.
«На сегодняшний день на освобожденных территориях выявлено и обезврежено более 110 тысяч мин и неразорвавшихся боеприпасов. Расчищено около ста тысяч гектаров. В общей сложности более 8 тысяч квадратных километров нашей территории считаются загрязненными», - отметил он.