• Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը Հայաստանից պահանջում է դադարեցնել Թեփեբաշը թաղամասի ոչնչացումը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կրկին փորձեց շահարկել մշակութային հուշարձանների պահպանման հարցը։ Հայկական կողմը պետք է ընդունի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունն իր տարածքում, այլ ոչ թե խոսի այն Ադրբեջան ուղարկելու մասին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։
«Մենք բազմիցս դիմել ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ խնդրելով առաքելություն ուղարկել Հայաստան՝ դիտարկելու ադրբեջանական հուշարձանների վիճակը: Մեր ունեցած տեղեկություններով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն համապատասխան հարցում է ուղարկել Հայաստանի կառավարություն, սակայն դրական պատասխան չի ստացել:
Հայաստանի գործողությունները խախտում են Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների միջազգային դաշնագիրը (1966 թ.), Համաշխարհային մշակութային և բնական ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիան, Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին կոնվենցիան, Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության կոնվենցիան և ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիան: Պահանջում ենք Հայաստանից անհապաղ դադարեցնել ադրբեջանական մշակութային ժառանգության, այդ թվում՝ Երևանի պատմական Թեփեբաշը թաղամասի ոչնչացումը և վերականգնել ադրբեջանական մշակույթի արդեն ավերված հուշարձանները», - ասված է հայտարարությունում։

29 Ноября 2023 - 10:53
Министерство иностранных дел Армении вновь попыталось спекулировать вопросом сохранения памятников культуры. Армянская сторона должна принять миссию ЮНЕСКО на своей территории, а не говорить об отправке ее в Азербайджан.
«Мы неоднократно обращались в ЮНЕСКО с просьбой отправить в Армению миссию для мониторинга состояния азербайджанских памятников. По имеющейся у нас информации, ЮНЕСКО направила соответствующий запрос правительству Армении, но согласия не последовало.
Действия Армении являются нарушением Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах (1966), Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия, Конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, Конвенции об охране нематериального культурного наследия и Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации. Мы требуем от Армении немедленно прекратить разрушение азербайджанского культурного наследия, в том числе исторического квартала Тепебаши в Ереване, и восстановить уже разрушенные памятники азербайджанской культуры», - заявили в общине.