23 Նոյեմբերի 2023 - 15:41
Վերջին տարիներին Ադրբեջանում կարևոր աշխատանք է տարվել սոցիալական ոլորտում թվայնացման ուղղությամբ։ Սոցիալական բարեփոխումների ծրագրի հիմնական նպատակներից է պետական սոցիալական ծառայությունների կառուցումը նորարարական մոտեցումների և ժամանակակից տեխնոլոգիաների վրա, սոցիալական ոլորտում թափանցիկ, արագ, որակյալ, մատչելի ծառայությունների համակարգի ձևավորումը։ Այս ուղղությամբ իրականացվել են «ASAN xidmət» մոդելը, DOST հայեցակարգը և սոցիալական ծառայությունների էլեկտրոնայնացման լայնածավալ ծրագիրը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Բաքվում ընթացող Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների աշխատանքի նախարարների V համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
Նախագահը նշել է, որ աշխատանքի, զբաղվածության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում հանրային ծառայությունների ամբողջական էլեկտրոնայնացումը, բնակչությանը այդ ոլորտներում 140-ից ավելի էլեկտրոնային ծառայությունների մատուցումը և աշխատանքային հարաբերությունների միասնական հարթակը աջակցության լուրջ մեխանիզմ են ձևավորել.
«Մեր երկրում իրականացված համապարփակ բարեփոխումների արդյունքում ավելացել են զբաղվածության հնարավորությունները, զգալիորեն նվազել են գործազրկության և աղքատության մակարդակները և իջել մինչև 5,5 տոկոս, սոցիալական նպաստները բազմիցս ավելացել են։ Միայն վերջին չորս տարիների ընթացքում ընդունված սոցիալական բարեփոխումների 4 փաթեթներն ընդգրկել են մեր բնակչության 40 տոկոսը, նվազագույն աշխատավարձն աճել է 2,7 անգամ, աշխատավարձի ֆոնդը՝ 2,6 անգամ, միջին աշխատավարձը՝ 2,1 անգամ, նվազագույն կենսաթոշակը՝ 2,5 անգամ, միջին ամսական կենսաթոշակը՝ 2 անգամ»։

• Ильхам Алиев: В последние годы в Азербайджане проделана важная работа по цифровизации в социальной сфере
23 Ноября 2023 - 14:22
В последние годы в Азербайджане проделана важная работа по цифровизации в социальной сфере. Одной из основных целей программы социальных реформ являются построение государственных социальных услуг на инновационных подходах и современных технологиях, формирование в социальной сфере системы прозрачных, оперативных, качественных, доступных услуг на принципе удовлетворения граждан. В этом направлении были реализованы модель «ASAN xidmət», концепция DOST, широкомасштабная программа электронизации социальных услуг.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в обращении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева к участникам проходящей в Баку V Конференции министров труда государств-членов Организации исламского сотрудничества.
Отметив в обращении, что полная электронизация государственных услуг в сферах труда, занятости и социальной защиты, предоставление населению более 140 электронных услуг в этих сферах и единая платформа трудовых отношений сформировали серьезный механизм поддержки населения, глава государства подчеркнул: «В результате комплексных реформ, проводимых в нашей стране, возросли возможности занятости, уровень безработицы и бедности значительно снизился и упал до 5,5 проц, неоднократно были увеличены социальные выплаты. Принятыми только за последние четыре года 4 пакетами социальных реформ было охвачено 40 проц нашего населения, минимальная заработная плата увеличилась в 2,7 раза, фонд заработной платы – в 2,6 раза, медианная заработная плата – в 2,1 раза, минимальная пенсия – в 2,5 раза, среднемесячная пенсия – в 2 раза».