• Թուրքիայի նախագահ. Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանը կպատասխանի իրեն մեկնած խաղաղության ձեռքին և անկեղծ քայլեր կձեռնարկի
26 Սեպտեմբերի 2023 - 09:15
Վերջին հաղթանակով հնարավորությունների նոր պատուհաններ են բացվել տարածաշրջանում՝ իրավիճակի համապարփակ կարգավորման համար։ Ես կարծում եմ, որ այս հնարավորությունը պետք է գնահատել։
ԱԶերթաջի փոխանցմամբ, այս մասին սեպտեմբերի 25-ին հայտարարել է՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար հայտարարության ժամանակ։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանը կպատասխանի իրեն մեկնած խաղաղության ձեռքին և կձեռնարկի անկեղծ քայլեր։ Ինչպես ես միշտ ընդգծել եմ, որտեղ խաղաղություն է, այնտեղ պարտվողներ չկան»,- ասել է Թուրքիայի ղեկավարը՝ նշելով, որ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում ստեղծելը մեր պարտքն է մեր ժողովրդի հանդեպ։ «Մենք վճռական ենք այս պարտականությունը կատարելու հարցում, մենք անկեղծ ենք։ Մենք ցանկանում ենք, որ մյուս կողմն էլ նույն անկեղծությունը դրսևորի»,- հավելել է Թուրքիայի նախագահը։

• Президент Турции: Ожидаем, что Армения ответит на протянутую ей руку мира и предпримет искренние шаги
26 Сентября 2023 - 09:15
С недавней победой открылись новые окна возможности для всеобъемлющей нормализации ситуации в регионе. Считаю, что эту возможность следует оценить.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 25 сентября во время заявления для прессы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Ожидаем, что Армения ответит на протянутую ей руку мира и предпримет искренние шаги. Как я всегда подчеркивал, так, где есть мир, нет проигравших», - заявил глава турецкого государства, отметив, что создание мира, стабильности и процветания в нашем регионе является нашим долгом перед нашим народом. «Мы полны решимости выполнить этот долг, мы искренни. Мы желаем, чтобы и противоположная сторона проявила такую же искренность», - добавил президент Турции.