25 Սեպտեմբերի 2023 - 17:59
Հինգ օր առաջ Ադրբեջանը լիովին ապահովեց իր ինքնիշխանությունը։ Եթե երեք տարի առաջ մենք վերջ դրեցինք ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի արդյունքում օկուպացիային, իսկ այս տարվա ապրիլի 23-ին ամբողջությամբ վերականգնեցինք մեր տարածքային ամբողջականությունը՝ ադրբեջանա-հայկական սահմանի Լաչինի ուղղությամբ անցակետ ստեղծելով, ապա հինգ օր առաջ մենք լիովին ապահովեցինք և վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին սեպտեմբերի 25-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«24 ժամից պակաս ժամանակում իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում Ադրբեջանի տարածքում ապօրինաբար հաստատված Հայաստանի բանակը հանձնվեց, ընդունեց մեր պայմանները և այդպիսով Ադրբեջանը լիովին ապահովեց իր ինքնիշխանությունը»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։

• Алиев: Пять дней назад Азербайджан полностью обеспечил свой суверенитет
Пять дней назад Азербайджан полностью обеспечил свой суверенитет. Если три года назад мы положили конец оккупации в результате Второй Карабахской войны, а 23 апреля этого года полностью восстановили нашу территориальную целостность, установив на азербайджано-армянской границе контрольно-пропускной пункт в Лачинском направлении, то пять дней назад мы полностью обеспечили, восстановили свой суверенитет.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Азербайджана Ильхам Алиев 25 сентября во время совместного с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом заявления для прессы.
«В результате антитеррористических мер, осуществленных менее чем за сутки, незаконно обосновавшаяся на территории Азербайджана армия Армении сдалась, приняла наши условия, и, таким образом, Азербайджан полностью обеспечил свой суверенитет», - подчеркнул глава государства.