16 Օգոստոսի 2023 - 09:49
Այս տարվա հունվար-հուլիսին Ադրբեջանը Իտալիա է արտահանել 3 774 540 հազար ԱՄՆ դոլարի 6 045 069,15 տոննա նավթ: Այսպիսով, Իտալիան հաշվետու ժամանակահատվածում հանդիսանում է ադրբեջանական նավթի խոշորագույն ներկրողը:
Ինչպես գրում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Պետական մաքսային կոմիտեի զեկույցին, ադրբեջանական նավթի երկրորդ խոշորագույն ներկրողը Իսրայելն է: Այսպես, հաշվետու ժամանակահատվածում Ադրբեջանն այս երկիր է արտահանել 822 483,44 հազար դոլարի 1 354 226,01 տոննա նավթ:
Ադրբեջանական նավթի ներկրման ծավալով երրորդ տեղը զբաղեցնում է Հնդկաստանը: Հունվար-հուլիսին այս երկիր է արտահանվել 666 499,46 հազար դոլարի 1 122 457,35 տոննա նավթ։

16 Августа 2023 - 08:59
В январе-июле этого года Азербайджан экспортировал в Италию 6 045 069,15 тонн нефти на сумму 3 774 540 тыс. долларов США. Таким образом, Италия является крупнейшим импортером азербайджанской нефти за отчетный период.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на отчет Государственного таможенного комитета, вторым крупнейшим импортером азербайджанской нефти является Израиль. Так, за отчетный период Азербайджан экспортировал в эту страну 1 354 226,01 тонн нефти на сумму 822 483,44 тыс. долларов.
В нефтяном экспорте Азербайджана третье место занимает Индия. В январе-июле в эту страну было экспортировано 1 122 457,35 тонн нефти на сумму 666 499,46 тыс. долларов.
Согласно данным, за отчетный период Азербайджан экспортировал в 19 стран 15 540 323,64 тонн нефти на сумму 9 444 800,48 тыс. долларов.