• Ադրբեջանում կառուցվում է անկախության շրջանի խոշորագույն էլեկտրակայանը
Armenia.Az-ը՝ հղում անելով «Ազերէներժի» ԲԲԸ-ին, հայտնում է, որ ընկերությունն արագ տեմպերով իրականացնում է էլեկտրակայանի շինարարաությունը, որի հիմքը գցվել է այս տարվա փետրվարին։
1280 մեգավատ հզորությամբ նոր էլեկտրակայանի շինարարությունը, որը կկառուցվի Մինգեչևիրում գտնվող «Ազերբայջան» ՋԷԿ-ի տարածքում, իրականացվում է՝ Ադրբեջանում մասնագիտացված տեղական ընկերությունների կողմից։ Կայանի կառուցման վերահսկողությունն իրականացնում են՝ իտալական AFRY խորհրդատվական ընկերությունը և իսպանական IDOM նախագծային ընկերությունը։
AFRY խորհրդատվական ընկերության ներկայացուցիչ Սալիհ Թուրանի խոսքով, շինարարությունը ներկայումս ընթանում է նախատեսված ժամկետից երկու ամսով շուտ. «Շինարարության ավարտից հետո կտեղադրվեն սարքավորումները»:
Մոտ ապագայում իտալական Ansaldo Energia ընկերության արտադրած գազային տուրբիններն ու գեներատորները կբեռնվեն նավի վրա և կուղարկվեն Ադրբեջան։

09 Августа 2023 - 11:37
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на ОАО «Азерэнержи», компания ускоренными темпами ведет строительство электростанции, фундамент которой был завершен в феврале этого года.
Строительство новой электростанции мощностью 1 280 мегаватт, которая будет построена на территории ТЭС «Азербайджан» в Мингячевире, производится специализированными местными компаниями Азербайджана. Контроль за строительством станции осуществляет итальянская консалтинговая компания AFRY и испанская проектная компания IDOM.
По словам представителя консалтинговой фирмы AFRY Салиха Турана, в настоящее время строительство идет с опережением графика на два месяца: «После завершения строительства будет произведен монтаж оборудования».
В ближайшее время газовые турбины и генераторы производства итальянской компании Ansaldo Energia будут погружены на судно и отправлены в Азербайджан.